Mossleth, Siv

Mossleth, Siv (1967-)

Parti:
Senterpartiet
Representant for
Nordland 2021-2025
Medlem
Energi- og miljøkomiteen
Ansiennitet:
4 år, 21 dagar

Gå til biletgalleri

Biografi

Personalia

  • Fødd 04.04.1967
  • Dotter av jern- og metallarbeider Edmund Johan Mossleth (1931-2015) og salg- og servicearbeider Elly Kristine Ingrid Thomassen (1934-1988)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 7 for Nordland, 2017 - 2021, Sp.
  • Representant nr 2 for Nordland, 2021 - 2025, Sp.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2017-2021

    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

    2021-2025

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjonar

  • 2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 07.11.2017 - 20.11.2017
    Leder, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 20.11.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fauske vgs, allmenne fag, naturfaglinja (Saltdal vgs første år) 1983-1986
  • Kleiva landbruksskole, grunnkurs og agronom 1987-1989
  • Opus Landbruk, teknisk fagskole, Organisasjon og ledelse, Økonomistyring og Markedsføringsledelse 2000
  • Høgskolen i Nord-Trøndelag, Prosjektledelse 2006 (6 studiepoeng)
  • Høgskolen i Akershus, Coaching og relasjonsledelse 2006 (30 studiepoeng)
  • Høgskolen i Bodø, Journalistikk 2007 (30 studiepoeng)
  • Høgskolen i Volda, Prosessledelse i nærings- og bygdeutvikling 2007 (10 studiepoeng)
  • Høgskolen i Bodø, Nettbasert multimedial journalistikk 2008 (30 studiepoeng)
  • Universitetet i Tromsø, Ex. phil 2009 (10 studiepoeng)
  • Optimas, autorisasjon for JTI (Jungs Type Indeks) og Teamkompasset 2010
  • Universitetet i Tromsø, Omdømmebygging og stedsutvikling 2010 (15 studiepoeng)
  • Universitetet i Bodø, Opplevelsesdesign 2012 (15 studiepoeng)
  • BI Oslo, PR-ledelse og strategisk kommunikasjon 2014 (30 studiepoeng (ikke ferdigstilt eksamen del 2))
  • Forsvarets høgskole, Forsvarets sjefskurs 2018 (Forsvarets sjefskurs 21)

Yrke

  • Sommerjobber og andre tidsbegrensete jobber 1984-1987 (butikk, kafé, Saltdal sykehjem, møbelbutikk, døv-blindeenheten på Vensmoen)
  • Gårdbruker 1989-2012 (melk og kjøtt, i tillegg oppdrett av røye fra 2007.)
  • Prosjektleder, Utviklingsfokus 2006-2015

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Saltdal kommunestyre 1999-2003, 2015-2019
  • Medlem Saltdal formannskap 2003-2007, 2007-2011, varaordfører 2011-2015 (gruppeleder Saltdal Senterparti 2007–2015)

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 2015-2017 (gruppeleder Senterpartiet)

Offentlege verv

  • Medlem Midtre Nordland Nasjonalparkstyre, Midtre Nordland 2010-2012 (også medlem av AU), Styreleder og leder for arb.utv. 2012-2017
  • Medlem Faggruppen for kompetansemidler i landbruket – Matmerk, Oslo 2011-2014
  • Medlem Budsjettnemda for landbruket, Oslo 2013-2014

Tillitsverv i organisasjonar

  • Fylkesleder Nordland Bonde- og Småbrukarlag 1998-2001

Andre administrative verv

  • Styremedlem RIBO frå 2020

Litteratur

  • Mossleth, Siv: Bygdeutviklere i Nordland, Orkana Norge 2009