Stortinget - Møte tirsdag den 27. januar 2026 *
President: Morten Wold
*) Referatet er ennå ikke korrekturlest.
Voteringer
Presidenten []: Då er Stortinget klar til å gå til votering.
Presidenten: Sakene nr. 1–5 er andre gongs behandling av lovsaker og gjeld lovvedtaka 21–25. Det ligg ikkje føre nokon forslag til merknad. Stortingets lovvedtak er dermed godtekne ved andre gongs behandling og vert å senda Kongen i samsvar med Grunnlova.
Innstilling fra utenriks- og forsvarskomiteen om Anskaffelse av ytterligere ubåter og langtrekkende presisjonsild (Innst. 86 S (2025–2026), jf. Prop. 29 S (2025–2026))
Presidenten: Under debatten har Ingrid Fiskaa sett fram eit forslag på vegner av Sosialistisk Venstreparti, Senterpartiet og Kristeleg Folkeparti. Forslaget lyder:
«Stortinget ber regjeringen i anskaffelsen av langtrekkende presisjonsild sørge for at det norsk-europeiske alternativet vurderes fullt ut i tråd med Nasjonal sikkerhetsstrategi, og komme tilbake til Stortinget på egnet måte.»
Forslaget frå Sosialistisk Venstreparti, Senterpartiet og Kristeleg Folkeparti vart med 87 mot 14 røyster ikkje vedteke.
(Voteringsutskrift kl. 15.02.55)
Komiteen hadde tilrådd Stortinget å gjera følgjande
Stortinget samtykker i at Forsvarsdepartementet i 2026 kan:
-
1. Starte opp følgende nye investeringsprosjekter:
Prosjekt
Kostnadsramme
Prosjekt 1095 Landbasert, langtrekkende presisjonsild til Forsvaret
19 098 mill. kroner
Tilrådinga frå komiteen vart vedteken med 86 mot 14 røyster.
(Voteringsutskrift kl. 15.03.24)
Vidare var tilrådd:
-
2. Endre følgende investeringsprosjekter:
Prosjekt
Kostnadsramme
P6346 Nye Ubåter
98 464 mill. kroner
Tilrådinga frå komiteen vart samrøystes vedteken.
Vidare var tilrådd:
Forsvarsdepartementet får fullmakt til å justere kostnadsrammene i takt med prisstigningen og som følge av endringer i valutakursene.
Tilrådinga frå komiteen vart samrøystes vedteken.
Presidenten: Sakene nr. 7 og 8 var utgreiingar.