Ropstad, Kjell Ingolf

Ropstad, Kjell Ingolf (1985-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Representant for
Vest-Agder 2021-2025
Medlem
Energi- og miljøkomiteen
Medlem
Finanskomiteen
Ansiennitet:
12 år, 82 dagar

Gå til biletgalleri

Tilhøyrer

Energi- og miljøkomiteen

Medlem
19.10.2021 - 30.09.2025

Finanskomiteen

Medlem
19.10.2021 - 30.09.2025

Fullmaktskomiteen

Medlem
01.10.2021 - 30.09.2025

Kristelig Folkeparti

Innpisker
19.10.2021 - 30.09.2025

Biografi

Personalia

  • Fødd 01.06.1985 i Arendal, Aust-Agder
  • Son av fylkesvaraordfører Bjørn Ropstad (1958-) og lærer Gunda Wiberg (1959-)

Stortingsperiodar

  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 2005 - 2009, KrF.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 2009 - 2013, KrF.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 2013 - 2017, KrF.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 2017 - 2021, KrF.
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 2021 - 2025, KrF.

Vararepresentasjonar

  • Medlem av regjeringa 22.01.2019-20.09.2021, Jorunn Gleditsch Lossius møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2009-2013

    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 20.10.2009 - 28.09.2012
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 28.09.2012 - 30.09.2013
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Justiskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Andre nestleder, Justiskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 14.06.2017 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Finanskomiteen, 12.10.2017 - 22.01.2019

    2021-2025

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2021 - 26.10.2021
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjonar

  • 2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 2010 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 12.02.2013 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyre

  • 2009-2013

    Fjerde varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Tredje varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 16.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 06.10.2017 - 22.01.2019

    2021-2025

    Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2021 - 19.10.2021
    Innpisker, Kristelig Folkeparti, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Barne- og likestillingsdepartementet, 22.01.2019 - 03.05.2019
    Statsråd, Barne- og familiedepartementet, 03.05.2019 - 20.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Hornnes vgs., allmennfag 2001-2002
  • Drottningborg vgs., allmennfag økonomisk 2002-2004
  • Selvvalgt bachelor, juss og økonomi 2005-2012

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Evje og Hornnes kommunestyre 2003-2007

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Aust-Agder 2003-2007, 2007-2009

Offentlege verv

  • Leder Komité for utdanning og helse, Aust-Agder 2007-2009

Tillitsverv i parti

  • Nestleder KrFU 2005-2007, leder 2007-2010
  • 2. nestleder KrF 2017-2019, leder 2019-2021