Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Stortinget - Møte torsdag den 12. mars 2026 (under arbeid)

Dato:
President: Masud Gharahkhani
Dokumenter: 

Innhold

Merknader

Referatet er under arbeid. Innleggene blir publisert fortløpende så snart de foreligger.

Sak nr. 9 [13:36:52]

Innstilling fra helse- og omsorgskomiteen om Representantforslag fra stortingsrepresentantene Kristian August Eilertsen, Julia Brännström Nordtug, Stig Atle Abrahamsen, Anne Grethe Hauan, Erlend Wiborg, Simen Velle, Per-Willy Amundsen, Kristoffer Sivertsen og Silje Hjemdal om endring i alkoholloven for å gi kommunene utvidet adgang til å innvilge midlertidige unntak fra skjenketidene (Innst. 155 L (2025–2026), jf. Dokument 8:67 L (2025–2026))

Talere

Presidenten []: Etter ønske fra helse- og omsorgskomiteen vil presidenten ordne debatten slik: 3 minutter til hver partigruppe og 3 minutter til medlemmer av regjeringen.

Videre vil det – innenfor den fordelte taletid – bli gitt anledning til inntil ti replikker med svar etter innlegg fra medlemmer av regjeringen, og de som måtte tegne seg på talerlisten utover den fordelte taletid, får også en taletid på inntil 3 minutter.

Kai Steffen Østensen (A) [] (ordfører for saken): Jeg vil takke komiteen for samarbeidet i denne saken som tar for seg forslaget om å innføre en fast dispensasjonsordning om å tillate midlertidig unntak fra skjenketidene som en del alkoholloven. Komiteen har holdt skriftlig høring i saken, og det kom fem høringsinnspill innenfor fristen. Tilrådningen fra et flertall i komiteen, bestående av Arbeiderpartiet, Sosialistisk Venstreparti, Senterpartiet, Rødt og Kristelig folkeparti, er at forslaget ikke vedtas.

Jeg vil nå argumentere for hvorfor Arbeiderpartiet er en del av dette flertallet, og jeg legger til grunn at hvert enkelt parti gjør det samme for sitt syn. Forslaget fra Fremskrittspartiet er et brudd på den brede og viktige enigheten i norsk alkoholpolitikk som vi har hatt over mange tiår, og forslaget vil bidra til en liberalisering av dagens lovverk.

En fast dispensasjonsordning vil over tid kunne uthule formålet om å forebygge både enkeltmenneskets og fellesskapets konsekvenser av alkohol – konsekvenser som er alvorlige og samfunnsødeleggende, og som også høringsinnspillene belyser. Forslaget er også upresist fordi det ikke gir en definisjon av hvilke nasjonale idrettsarrangementer som vil kunne gi unntak. Det sier heller ingenting om hvilke alkoholholdige drikker det gjelder for, og det bryter med god forvaltningsskikk å skulle vedta en slik lovendring uten at det har vært på offentlig høring hos særlig kommunene som skal håndheve lovbestemmelsen.

Arbeiderpartiet er imot dette forslaget. Vi mener at norsk alkoholpolitikk skal være restriktiv, og vi gjør det med støtte i befolkningen, noe Helsedirektoratets befolkningsundersøkelse om alkohol understreker. Men vi deler entusiasmen til mange her i Stortinget, og også folk utenfor denne salen, over at Norge har kvalifisert seg til fotball-VM for herrer. Dette er en unik begivenhet, og vi deltar for første gang på 28 år. Derfor er Arbeiderpartiet for en løsning som kan gi midlertidig unntak fra skjenketidene, og som er tidsbegrenset for dette enkeltarrangementet – fordi mesterskapet spilles i Nord-Amerika, og kampene foregår på natten.

Regjeringens forslag til dette midlertidige unntaket er ennå på høring, og jeg håper alle bidrar med gode innspill og også bekymringene som måtte være der – bekymringer vi må ta på alvor i det endelige forslaget, og som den enkelte kommune må ta med inn i sine vurderinger som ansvarlig bevillingsmyndighet dersom Stortinget vedtar et slikt lovunntak senere i år.

Selv om denne representanten verken drikker øl eller har særlig fotballfeber, er fotball Norges mest populære idrett. Jeg tror at et midlertidig unntak vil bidra til å ramme inn fotballfesten på en god måte for dem som vil være med på den, uten at vi bryter med den viktige og brede enigheten i norsk alkoholpolitikk som forslagsstillerne tar til orde for.

Kristian August Eilertsen (FrP) []: Norge står foran en sjelden begivenhet. For første gang på 28 år har det norske herrelandslaget i fotball kvalifisert seg til et internasjonalt mesterskap. Til sommeren deltar Norge i verdensmesterskapet i USA, Canada og Mexico, et mesterskap som for mange i befolkningen vil være en stor opplevelse og en kilde til fellesskap og begeistring. For min egen del vil det være første gang jeg får se herrelandslaget i fotball spille i et mesterskap.

Mesterskapet avholdes i tidssoner som ligger betydelig bak norsk tid. Det betyr at flere kamper med norsk deltakelse vil starte eller pågå i tidsrommet mellom kl. 3 og kl. 6 på natten norsk tid. Dette er et tidsrom hvor skjenking av alkohol i dag ikke er tillatt, uavhengig av lokale ønsker eller særskilte begivenheter.

I Norge er det lang tradisjon for at store idrettsbegivenheter samler folk, også på de mange serveringsstedene vi har over hele landet. Når kampene foregår på tidspunkter som faller innenfor nasjonal skjenkestopp, kan dette i praksis innebære at enkelte arrangementer må avbrytes midtveis, selv om kampene fortsatt pågår.

Dagens lovverk er tydelig: Kommunene kan i dag utvide skjenketiden ved enkeltanledninger, men det kan ikke gis unntak innenfor det absolutte forbudet mellom kl. 3 og kl. 6 på natten. Dermed finnes det ingen mulighet i regelverket for å tilpasse seg arrangementer som pågår i dette tidsrommet, uansett hvor store eller særpregede de måtte være. Dette aktualiserer et spørsmål om hvordan alkoholloven kan håndtere arrangementer som på grunn av store tidsforskjeller skaper praktiske utfordringer for kommuner, serveringssteder og publikum, samtidig som rammene for ansvarlig skjenking opprettholdes.

Kommunene er i dag lokal bevillingsmyndighet og har et bredt skjønn når det gjelder behandling av skjenkesøknader. Ved arrangementer som store internasjonale mesterskap er det nettopp kommunene som kjenner lokale forhold best, og som har ansvar for både trygghet og praktisk gjennomføring. I enkelte tidligere situasjoner har det vært nødvendig å vedta midlertidige unntak i lovverket for å håndtere slike begivenheter, slik vi ser skjer nå. Store idrettsarrangementer med norsk deltakelse kommer med jevne mellomrom – forhåpentligvis. Derfor vil det kunne oppstå lignende behov som dette i framtiden, enten det gjelder fotball, håndball eller olympiske leker, og enten det gjelder mesterskap for kvinner eller for menn.

Forslaget fra Fremskrittspartiet sikrer både kommunene og serveringsstedene forutsigbarhet og mulighet til å håndtere slike situasjoner på en forsvarlig måte. Det gjør at midlertidige unntakslover blir unødvendige, og at man likebehandler idrettsmesterskap for både menn og kvinner. Forslagene fra Fremskrittspartiet ivaretar både tradisjoner, gjennomføring, lokale hensyn og ansvarlighet når store idrettsbegivenheter på øverste nivå med norsk deltakelse finner sted på tidspunkter som ikke uten videre lar seg tilpasse dagens skjenkebestemmelser. For Fremskrittspartiet handler dette om sunn fornuft. Med det tar jeg opp forslaget fra Fremskrittspartiet og Høyre.

Presidenten []: Representanten Kristian August Eilertsen har tatt opp det forslaget han viste til.

Erlend Svardal Bøe (H) []: Bakgrunnen for forslaget vi behandler i dag, er at Norge for første gang siden 1998 skal delta i fotball-VM. Det er en fantastisk bragd etter at vi i altfor mange år har vært på utsiden. Med det fotballandslaget vi har nå, tror jeg vi også at kommer til å vinne hele greia – sann mine ord og amen, for å bruke et bibelsk uttrykk om at det skal skje.

Dette mener vi i Høyre fortjener en skikkelig fotballfest, og derfor mener vi i Høyre at det også er riktig at vi utvider skjenketidene, siden flere av kampene spilles på nattetid. Dette handler ikke bare om fotball, det handler om å samles i fellesskap og bygge stolthet i ryggraden og skape øyeblikk vi kan dele sammen som nasjon. Med den verdenen vi i dag lever i, trenger folk øyeblikk å se fram til og øyeblikk og glede seg over.

Forslaget som vi går inn for i dag, går lenger. Det omfatter ikke bare fotball-VM i sommer, det innbefatter også å endre alkoholloven sånn at kommunene kan gi midlertidig dispensasjon fra skjenketidene i forbindelse med internasjonale idrettsmesterskap på øverste nivå som Norge deltar i, og der det er betydelig tidsforskjell i forhold til norsk tid. Det mener vi er riktig å gjøre, også med tanke på framtidige arrangementer, sånn at en ikke må gjøre unntak og lovbehandle i Stortinget hver eneste gang. Vi må kunne ha tillit til at kommunene klarer å gjøre den typen fornuftige vurderinger selv.

Denne saken illustrerer også behovet for at vi trenger en helhetlig gjennomgang og modernisering av alkoholloven, noe Høyre også har tatt til orde for en rekke ganger. Vi har i dag en alkohollov som har veldig mange uklarheter og gråsoner, og som vi har behov for å rydde opp og ta tak i.

Det er også viktig for Høyre ikke bare å ta lett på alkoholpolitikken. Vi må ikke glemme at det i dag også finnes mennesker i samfunnet vårt som sliter med avhengighet av alkohol. Da må vi også sørge for at vi har en balansegang mellom å gi folk frihet til å ta egne valg i sin hverdag, og å hjelpe mennesker som sliter med avhengighet, ut av den avhengigheten. Et godt sted å begynne med det, f.eks. for Arbeiderpartiet, kunne ha vært ikke å kutte i behandlingstiden på rusfeltet og rasere de fagmiljøene vi har, men stemme for Høyres forslag om å øke antall behandlingsplasser for rus med 100, slik vi foreslår i vårt alternative budsjett.

Vi kommer til å støtte dette forslaget. Det er viktig og riktig at kommunene får den muligheten, for det vil komme flere arrangementer i tiden framover. Det er viktig med fotball, men det er også viktig med håndball, OL og andre typer arrangementer som det er viktig for Norge å delta i.

Kjersti Toppe (Sp) [] (leiar for komiteen): Alkohol er ei lovleg vare, men ikkje ei vanleg vare. I Noreg er innføring og omsetning av alkohol relativt strengt regulert, og det har vore ein viktig grunn til at alkoholbruken i Noreg har vore lågare enn i andre land. Framleis er målsetjinga for alkohollovgivinga vår å avgrensa forbruket av alkoholhaldige drikkevarer, og i størst mogleg utstrekning avgrensa dei samfunnsmessige og individuelle skadane som alkoholbruk kan føra til.

I forslaget vert det føreslått å utvida dei nasjonale reglane for kva tid på døgnet det kan seljast alkohol når Noreg deltar i internasjonale idrettsarrangement på øvste nivå, og desse vert avvikla med betydeleg tidsforskjell i forhold til norsk tid. Det vert føreslått at skjenketida da kan utvidast til mellom kl. 3 og 6, om kommunane ønskjer det.

Senterpartiet vil ikkje støtta det forslaget. Vi ser at forslaget vil bety ei permanent og uheldig liberalisering av alkohollova. Skjenking gjennom heile natta vil kunna ha negative konsekvensar for folkehelsa og for den einskilde. Vi merkar oss at statsministeren i Noreg har varsla at regjeringa vil koma til Stortinget med forslag til eit mellombels unntak for skjenkereglane når det gjeld maksimaltid for skjenking under fotball-VM for herrar i 2026, og vi skal ta stilling til det forslaget når det eventuelt vert fremja.

Alkohol er som sagt ei lovleg vare, men ikkje ei vanleg vare. Alkohol er det største rusproblemet vi har i Noreg. Det er 300 000 nordmenn som lever med alkoholrelaterte utfordringar. Alkoholbruk er den viktigaste risikofaktoren for dødsfall blant menn i aldersgruppa 29–49 år. I 2024 kjøpte kvar og ein av oss i gjennomsnitt alkohol tilsvarande 63 vinflasker – det er over ei vinflaske i veka. Helsekonsekvensane av alkoholbruk er store. Alkohol aukar risikoen for over 200 sjukdommar, blant dei fleire krefttypar, hjarteproblem, demens, angst og depresjon. Difor skal vi vera restriktive med å opna for ei liberalisering av lovverket som kan føra til at alkoholbruken i Noreg vil auka.

Eg òg er jo veldig glad for at Noreg har kome til VM, og det skal vi feira, men det må vera lov å seia at det er fullt mogleg å vera stolt og engasjert fotballsupporter utan at ein må drikka alkohol.

Seher Aydar (R) []: Jeg er nok ikke den eneste som liker å se på fotballkamper med andre, men denne saken handler egentlig ikke om det. Den handler om det skal være lov å ha alkoholservering på utesteder nesten døgnet rundt. Det er det vi skal ta stilling til.

Jeg oppfordrer alle til å ta innover seg samfunnskonsekvensene av dette. Unntaket fra skjenketidene vil føre til en større belastning for ansatte i utelivsbransjen. De har allerede lange vakter, høyt tempo og lite rom for pauser. Vi snakker om en bransje der Arbeidstilsynet har avdekket lovbrudd på syv av ti serverings- og overnattingssteder de har sett på. Så mange som 40 pst. hadde brudd på kravet til overtidsbetaling. Fellesforbundet, som organiserer de ansatte i utelivsbransjen, sier blankt nei til døgnåpen alkoholservering under fotball-VM for herrer. I tillegg er det også en belastning for politi, helseberedskap og transport. Poenget mitt er at dette har samfunnsmessige konsekvenser.

Det har også konsekvenser for enkelte. Blå Kors er en av flere organisasjoner som er alvorlig bekymret for konsekvensene av forslaget. Særlig er deres fokus på barn og unge som har foreldre med alkoholproblemer og andre rusproblemer, som med dette forslaget kan havne i en særlig sårbar situasjon. De opplever traumatiske belastninger oftere enn andre, som å være vitne til eller bli utsatt for vold, både fysisk og emosjonell mishandling og overgrep. Det er realiteten.

Når vi snakker om fellesskapsfølelse – som jeg elsker med fotball – må vi huske at dette ikke handler om fellesskapsfølelse eller ei. Dette handler om hva slags rammer vi skal ha. Jeg er sikker på at vi som liker å se på fotball, kan skape fellesskapsfølelse uten at man skal fortsette å drikke til kl. 4, 5 eller 6 hvis man ikke blir drita til kl. 3 – og så skal det være fellesskap. Det er ikke min definisjon av fellesskap. Min definisjon av fellesskap handler om at vi skal kunne ta vare på hverandre. Det er det det handler om.

Midlertidig unntak av skjenketidene vil også innebære en liberalisering av alkoholloven, og dermed forsterke de negative konsekvenser det har, både for enkeltmennesker og for hele samfunnet. Spesielt FrPs forslag har flere fallgruver. Det er litt uklart hvilke idretter og hvilke nivåer det skal gjelde for. Gjelder det sjakk? Gjelder det fotball? Gjelder det friidrett? Jeg vet ikke, og jeg mener at vi ikke kan gå inn for det.

Presidenten []: Det ringes til votering.

(Votering er under arbeid)

Man fortsatte behandlingen av

Det ble tatt en pause i debatten for å votere. Debatten fortsatte etter voteringen.

Presidenten []: Stortinget går da tilbake til behandlingen av dagens kart.

Neste taler er Ida Lindtveit Røse.

Ida Lindtveit Røse (KrF) []: Alkoholpolitikken i Norge er bygd på at folkehelse prioriteres framfor forbruker- og næringshensyn. Alkoholpolitikken i Norge har vært veldig vellykket. Norge oppfyller alle de tre anbefalingene Verdens helseorganisasjon mener gir best effekt i form av minst mulig skade: begrenset tilgjengelighet, alkoholavgifter og reklameforbud. Det å åpne for at kommuner skal kunne fjerne en av de tre grunnpilarene i vår anerkjente alkoholpolitikk, ved å øke tilgjengeligheten gjennom utvidet skjenketid, er et stort steg i feil retning.

Kanskje tok jeg feil, jeg som trodde at Norge i fotball-VM handlet om prestasjon, spenning, spillet, mestring, resultater, idrettsglede, patriotisme og ikke minst et stort fellesskap – seiersrus, ikke rus. Jeg er ikke imot at folk skal kunne ta seg en øl på en fotballkamp, men jeg synes det er verdt å reflektere over at den nå største debatten utløst av at Norge har kvalifisert seg til fotball-VM, er en debatt om ølskjenking til tidlig morgen. Det er mulig å legge til rette for fellesskap uten å øke tilgjengeligheten og bruken av alkohol.

FrP og Høyre bruker hver eneste mulighet de har, til å utfordre alkoholpolitikken i Norge. For disse partiene handler ikke dette egentlig om VM eller idrettsarrangementer, det er kun et påskudd for å åpne for mer skjenking, øke tilgjengeligheten. Vi vet veldig godt hvem som taper på det. Det er barn, og det er folkehelsen.

Det er fantastisk at Norge skal til fotball-VM. Det er noe vi alle virkelig er stolte av. Noe vi også bør være stolte av, er alkoholpolitikken vår, som i mange tiår har satt folkehelse framfor næring. Alkoholpolitikken har også prioritert enkeltmenneskets og pårørendes behov for beskyttelse mot alkoholeksponering framfor enkeltmenneskers ønske om fri tilgang til alkohol.

Dette forslaget bør ikke vedtas. Dette bør ikke være en arena for utvidet skjenking av alkohol.

Ove Trellevik hadde her teke over presidentplassen.

Statsråd Jan Christian Vestre []: Fotball er Norges mest populære idrett, og fotball-VM for herrer er blant verdens mest sette tv-begivenheter. Dette er fjerde gang det norske herrelandslaget deltar, og det er lang tid siden sist. Regjeringen ønsker å legge til rette for en folkefest i anledning at Norges herrelandslag deltar i fotball-VM i 2026. Vi mener det skal være mulig å være sammen og heie fram landslaget, også når kampene går om natten.

Derfor har regjeringen sendt på høring et forslag om midlertidig endring av alkoholloven, som gir kommunene mulighet til å tillate skjenking utover lovens maksimaltid under fotball-VM for herrer i 2026. Forslaget legger opp til at kommunene kan tillate skjenking av alkoholholdig drikk gruppe 1 og 2 etter kl. 3 under fotball-VM for skjenkesteder som viser direktesendte kamper. Høringsfristen er 13. mars.

I etterkant av denne høringen vil regjeringen fremme en proposisjon for Stortinget i tide til at endringene kan tre i kraft før fotball-VM. Dersom proposisjonen får flertall i Stortinget, vil det altså være mulig for kommunene å tillate skjenking av alkoholholdig drikk gruppe 1 og 2 etter kl. 3 når det spilles VM-kamper i fotball sommeren 2026.

At vi foreslår et slikt midlertidig unntak betyr ikke at vi mener at det bør gis en varig mulighet for å avvike fra alkohollovens skjenketider, slik dette representantforslaget legger opp til. Det er veldig gode alkoholpolitiske grunner for å ha et forbud mot skjenking mellom kl. 3 og kl. 6. Alkohol er – som det har blitt sagt fra denne talerstolen flere ganger i dag – ingen ordinær vare, men et rusmiddel som kan medføre skader og problemer for den som drikker, tredjepersoner og samfunnet generelt.

Formålet med skjenketidene er å begrense forbruket av alkohol og dermed også de samfunnsmessige og individuelle skadene alkoholbruk kan medføre. I Norge har vi en restriktiv og solidarisk alkoholpolitikk som begrenser alkoholkonsumet og derigjennom også reduserer skader og problemer som følge av alkoholbruk. Å åpne for en varig mulighet for å gi unntak fra skjenketidene vil kunne uthule den restriktive alkoholpolitikken vi har og bør ha i Norge. Av den grunn støtter jeg ikke dette forslaget.

Presidenten []: Det vert replikkordskifte.

Kristian August Eilertsen (FrP) []: Bakgrunnen for at Fremskrittspartiet fremmet det forslaget som nå debatteres og behandles i Stortinget, er faktisk en uttalelse fra statsråden selv. Den 14. november i fjor uttalte statsråden følgende til Nettavisen:

«Jeg krysser fingrene for at Norge kvalifiserer seg til VM. Men selv om vi kvalifiserer oss, kommer det ikke et lovforslag om å utvide skjenkebevillingen.»

Det var altså uttalelsen fra statsråden til media. På den bakgrunn tenkte Fremskrittspartiet: Hvis det ikke kommer et lovforslag om å utvide skjenketidene fra regjeringen, må Stortinget sørge for å gjøre det. Det er bakgrunnen for at vi har fremmet forslaget.

Et veldig naturlig spørsmål til statsråden blir da: Hva er det som har endret seg fra 14. november til vi står her i dag, 12. mars, siden det likevel kommer et lovforslag til behandling i Stortinget om å utvide skjenketidene, som statsråden sa at han ikke ville fremme?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Takk for å få det spørsmålet nok en gang. Det er en samlet regjering som står bak det forslaget som nå er sendt på høring. Det forslaget som er fremmet i Stortinget, er et annet forslag. Det handler jo om å gi en generell adgang til å avvike alkoholregelverket. Det regjeringen har sendt på høring, er et avgrenset og ganske stramt opplegg som innebærer at det kun vil være mulig i forbindelse med fotball-VM i sommer, og det er to helt forskjellige ting. Så husker ikke jeg nøyaktig hvilken dato representanten fremmet dette forslaget, men jeg mener å huske at forslaget ble levert inn i Stortinget etter at representanter fra Arbeiderpartiet sa at regjeringen vil jobbe fram et høringsforslag, som vi nå har gjort, og som nå er på høring. Så får vi se hva høringsinstansene melder inn. Mange kommuner er allerede i gang med å gjøre de tilpasningene som er nødvendige der, og så får det være opp til den enkelte kommune hvordan de eventuelt gjennomfører dette, hvis Stortinget slutter seg til.

Kristian August Eilertsen (FrP) []: Grunnen til at jeg stiller spørsmålet gjentatte ganger, er at statsråden ikke svarer på spørsmålet. Verken skriftlige spørsmål besvarer han, og ei heller muntlige spørsmål besvarer han. Jeg gjentar at statsråden sa:

«Men selv om vi kvalifiserer oss, kommer det ikke et lovforslag om å utvide skjenkebevillingen.»

Det er det statsråden er sitert på. Jeg har ikke sett noe dementi av dette sitatet. Jeg har heller ikke sett, i denne saken eller i andre saker, noe forbehold om at man ikke vil ha noen permanent endring, men bare en midlertidig endring. Ingen av de forbeholdene som statsråden nå trekker fram som grunn til ikke å støtte forslaget fra FrP, kom man med i media den gangen. Derfor må jeg på nytt stille spørsmålet, som jeg tror alle legger merke til at statsråden bevisst velger å la være å svare på: Hva er det som endret seg fra 14. november, da statsråden varslet at ingen lovforslag til endring kommer til Stortinget, til at det nå likevel gjør det, bare et annet forslag enn det FrP har fremmet?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Det er jo en vesensforskjell på disse forslagene. Det Fremskrittspartiet har foreslått, er at det gis en generell adgang til å kunne holde serveringsstedene åpne lenger og skjenke lenger. Det mener ikke regjeringen er riktig. Det mener vi strider mot en restriktiv alkoholpolitikk, og vi mener det strider mot de målene vi har for alkoholpolitikken i Norge, som det heldigvis er et bredt flertall som stiller seg bak. Det regjeringen har foreslått og sendt på høring – og igjen mener jeg det ble kommunisert ut før dette representantforslaget ble levert inn til Stortinget – var at man ville se på en avgrenset løsning akkurat for å håndtere fotball-VM. Det er fordi det dessverre, får vi vel si, er 20–30 år mellom hver gang det skjer, men vi får jo håpe at det skjer litt oftere framover. Det er sjelden at VM er i en tidssone som er så langt unna oss, som gjør dette såpass praktisk vanskelig for en del, og det er bakgrunnen for det forslaget som er sendt på høring, som regjeringen stiller seg bak.

Kristian August Eilertsen (FrP) []: Jeg konstaterer nok en gang at statsråden verken kan eller vil svare på de konkrete spørsmålene som stilles. Jeg får bare konstatere at her har statsråden blitt overkjørt av statsministeren, siden det likevel kommer et lovforslag til behandling i Stortinget, til tross for at statsråden sa det ikke skulle skje.

La oss da gripe litt tak i det som skal skje framover. Norsk kvalifisering til internasjonale mesterskap på høyt nivå håper vi skal skje ofte. Det er jo mulighet for at det kan forekomme flere ganger i tidssoner langt unna Norge, så dette er en problemstilling som kan gjenta seg. Er det sånn å forstå at det i hvert fall fra den sittende regjering kun vil komme midlertidige lover, og kun for herrelandslaget, når de kvalifiserer seg – ikke for kvinnelandslaget?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Det er nå engang sånn at den konkrete saken vi må ta stilling til, er fotball-VM for herrer i sommer. Det er like flott når damelandslaget kvalifiserer seg, og strengt tatt har de gjort det vesentlig bedre enn gutta de siste årene, men de får ikke all den oppmerksomheten de hadde fortjent av den grunn. Det er nå engang fotball-VM for herrer som skal arrangeres nå, i en helt annen tidssone enn i Norge, og som vi for første gang på en generasjon har kvalifisert oss til å være med på – en fest mange gleder seg til. Jeg er helt enig i det som ble sagt tidligere – at det er fullt mulig å nyte en fotballkamp uten å innta alkohol. Det er fullt mulig å være på en pub og ha det gøy uten å innta alkohol. Det er ikke sånn at idrettsglede er bare forbundet med alkohol, så for oss er det grunnleggende viktig at vi har en restriktiv alkoholpolitikk. Alkohol har mange negative skadevirkninger for dem som inntar for mye av det, og for omgivelsene, og derfor er det ikke aktuelt for oss å lage generelle uthulinger av alkoholregelverket. Jeg vet at Fremskrittspartiet mener det. Jeg tror Fremskrittspartiet tidligere også har ment det er en god idé å selge alkohol på norske bensinstasjoner, men det synes altså ikke Arbeiderpartiet.

Kristian August Eilertsen (FrP) []: Det er selvfølgelig mange negative skadevirkninger av alkoholbruk. Det erkjenner også Fremskrittspartiet, men det er altså ikke det denne saken handler om, selv om statsråden ønsker å avlede oppmerksomheten. Og igjen: Hvorfor svarer han ikke på de spørsmålene som er stilt tidligere, men ønsker å rote til debatten med uvesentlige momenter? Spørsmålet jeg stilte i stad, som ikke statsråden svarer på nå heller, er om man vil legge opp til en forskjellsbehandling mellom kvinnelandslaget og herrelandslaget. Foreløpig er det kun herrelandslaget det gjøres et sånt unntak for. Vil kvinnelandslaget kunne forvente lignende unntak framover – midlertidige unntak? Hadde det ikke da vært en bedre løsning å ha en fast unntaksordning som kommunene kan benytte?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Det spørsmålet har jeg nå svart på. Jeg vil heller utfordre representanten. Representanten sier noe lignende som at det er uvesentligheter jeg bringer på banen, når jeg minner om at det forslaget Fremskrittspartiet har fremmet, innebærer at det er fritt fram for å utvide skjenketidene, når jeg minner representanten om at Fremskrittspartiet ved veldig mange viktige korsveier har stemt for, foreslått, drøftet og lansert forslag som bryter med norsk alkoholpolitikk, og når Fremskrittspartiet tidligere har ymtet frampå at vi burde kunne selge alkohol på bensinstasjoner. Jeg vet ikke om det er en fryktelig god idé å kombinere bilkjøring med å kjøpe alkohol. Fremskrittspartiet har i veldig mange viktige saker for norsk alkoholpolitikk stått på alkoholens side. Hvis representanten tar så lett på denne debatten som å si at det er å bringe inn en uvesentlighet, får det stå for representantens egen mening.

Erlend Svardal Bøe (H) []: Nå har jo regjeringen åpnet opp for at en kan utvide skjenketidene under fotball-VM. Jeg vil gjerne ha en forklaring fra regjeringen på hva som er grunnen til at det er greit å bryte det som statsråden selv kaller for prinsippet i norsk alkoholpolitikk når gjelder fotball-VM, men når det gjelder andre typer idretter, der vi også presterer godt, skal det ikke være greit. Da er det plutselig å bryte med prinsippene. Hvorfor er det er greit for regjeringen å bryte sine egne prinsipper litt, men ikke legge til rette for at kommunene f.eks. kan få myndighet til å gjøre unntak hvis det er aktuelt. For det er jo ikke fritt fram i det forslaget som foreligger, det er ganske tydelige begrensninger i hva det betyr. Det betyr at kommunene som i dag har myndighet, skal følge den myndigheten. De skal kunne gi dispensasjon innenfor visse kriterier. Det står veldig klart og tydelig i forslaget.

Hva er grunnen til at regjeringen synes det er greit å bryte prinsippene sine litt når det gjelder fotball-VM, men ikke legger til rette for at f.eks. andre mesterskap er like viktige for et land som Norge?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Det er et helt relevant spørsmål representanten reiser. Prinsippet og utgangspunktet er en restriktiv alkoholpolitikk. Det må altså veldig gode grunner til for å gjøre eventuelle unntak. Hvis man skal gjøre eventuelle unntak, mener vi det er særdeles viktig at det er avgrenset i tid og omfang, og at det ikke åpner seg generelle hjemler for at kommunene kan tolke dette litt sånn som de vil, sånn at når det oppstår en situasjon der noen ønsker seg mer liberal alkoholpolitikk og skjenking til ut på morgenkvisten, er det mulighet for det. Det er det som ligger til grunn.

Og så, som jeg redegjorde for i innlegget mitt, er det en helt ekstraordinær og spesiell situasjon vi nå står overfor, bl.a. knyttet til at fotball er den kanskje mest populære idretten, med tanke på å følge dette på tv, det er en enorm tv-begivenhet. Fotball har også en særegen pubkultur som ikke alle andre idretter og kulturarrangementer har. Så det er helt spesielle grunner i denne konkrete saken som gjør at vi mener man på en avgrenset, ansvarlig måte kan gi kommunene denne muligheten.

Erlend Svardal Bøe (H) []: Det må jo være en sammenheng i argumentasjonen, for det statsråden da indirekte sier, er at andre idrettsgrener ikke er like viktige for regjeringen. Da må regjeringen tørre å si det åpent og ærlig, hvis det er det en legger til grunn. Det er jo sånn statsråden argumenterer her, at fotball-VM er veldig særegent, mens fotball-VM for kvinner, OL, håndball-VM og andre typer arrangementer ikke er like viktige for regjeringen. Da må en være ærlig i argumentasjonen for hvorfor en skal gjøre forskjell nå, og ikke legge til rette for en generell paragraf som gjør at kommunene ved bestemte kriterier, som det står i forslaget, kan gjøre unntak for det.

Da blir spørsmålet til statsråden: Har ikke statsråden og regjeringen tillit til at kommunene kan forvalte dette på en god måte? Kommunene har jo i dag et vidt skjønn for å vurdere ulik praksis i alkoholloven. Har ikke regjeringen tillit til at kommunene kan håndtere det på en god måte?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Jeg skal svare på spørsmålet, men jeg vil også svare på det som ikke var et spørsmål, men som var godt formulert midt inni der, om fotball er viktigere enn andre idretter.

All idrett og all kultur er viktig. Folk har også helt ulike interesser. Noen elsker fotball, noen elsker film. Nå håper vi alle at det skal gå bra på Oscar-utdelingen. Vi har utøvere i mange idrettsgrener og innenfor mange kulturuttrykk som gjør det utrolig bra ute. Selvsagt skal vi også legge til rette for at folk kan ha det hyggelig og gøy sammen. Men det er nå engang sånn at her er vi stilt overfor en helt konkret sak som kommer i sommer. Vi mener at det klare utgangspunktet er en restriktiv alkoholpolitikk, og så er det noen praktiske grunner som gjør at det i dette enkelttilfellet kan være grunnlag for å gi kommunene den muligheten.

Så til spørsmålet fra representanten: Jo, selvfølgelig har vi tillit til norske kommuner, og det er grunnen til at vi mener at kommunene må avgjøre dette selv. Nå er kommunene i gang med sine forskrifter, og jeg vet at høyrestyrte Oslo har tenkt å innføre dette, men veldig begrenset, mens andre kommuner ikke har tenkt å gjøre det – og det mener jeg må være opp til kommunene selv.

Erlend Svardal Bøe (H) []: Jeg kan opplyse statsråden om at Tromsø kommune, min egen hjemkommune, har tenkt å gjøre dette, så det er veldig bra.

Noe av det statsråden var inne på i sitt innlegg, som jeg også deler, og som jeg sa i mitt innlegg, er at vi så klart også skal ha respekt for at det er mange som har en rusavhengighet i samfunnet vårt. Men det er jo litt paradoksalt at regjeringen er veldig opptatt av at en nå er nødt til å forebygge for dem som sliter med rusavhengighet, samtidig som vi de siste fem årene har sett at det har blitt betydelig færre rusbehandlingsplasser. Vi ser at fagmiljø er ødelagt fordi en har avviklet fritt behandlingsvalg. Vi ser at regjeringen har kortet inn lengden på behandlingstid i veldig mange rusinstitusjoner.

Spørsmålet mitt blir da: Hva er grunnen til at regjeringen er veldig opptatt av å sørge for at de som har en avhengighet, skal få hjelp, samtidig som den har ført en politikk der det er lagt ned rusplasser, der fagmiljø har forsvunnet, og der en har kortet ned behandlingstiden for dem som sliter med rus. Hvordan henger det sammen?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Med all respekt – fra det ene til det andre: Hvis det er sånn at representanten er bekymret for at det er for mange som utvikler rusavhengighet, da bør jo representanten være opptatt av at vi har en restriktiv alkoholpolitikk, og at vi ikke åpner for en generell adgang til at når det er en internasjonal idrettsbegivenhet på høyt nivå med norsk deltakelse, skal kommunene kunne gjøre dette. Det representanten sier, er jo et argument for hvorfor vi må ha en restriktiv tilnærming. Jeg svarer imidlertid gjerne på dette spørsmålet også.

Jeg er stolt over at vi har vedtatt forebyggings- og behandlingsreformen i Stortinget. Store deler av den har partiet Høyre vært med på. Jeg mener vi landet dette veldig godt sammen. Vi er i full gang å ruste opp rusfeltet, som representanten vet. Ventetidene innen tverrfaglig spesialisert rusbehandling er på vei ned. Det anskaffes nye rusbehandlingsplasser. Vi har bygd opp både poliklinisk tilbud og tilbudet i nærsykehusene på en helt annen måte enn før. Skadereduserende tiltak er trappet opp. En rekke andre tiltak, også lavterskeltilbud i kommunene, gjør at flere nå kan få hjelpen tidligere, og det er bra.

Ida Lindtveit Røse (KrF) []: Jeg mener at denne debatten egentlig viser veldig godt viktigheten av å ha en veldig prinsipiell linje i alkoholpolitikken, og hvordan dette forslaget, men også regjeringens forslag, utfører nettopp den prinsipielle linjen.

Jeg er veldig enig i det statsråden sa tidligere, som Eilertsen refererte til her, og jeg synes det er synd at ikke regjeringen har forholdt seg til den linjen. Statsråden sier her at det er en ekstraordinær situasjon som fører til dette. Men hva er ekstraordinært? Jeg vil jo håpe og tro at ikke det skal være en ekstraordinær situasjon at Norge kvalifiserer seg til fotball-VM. I forbindelse med at Norge kvalifisert seg, uttalte statsministeren noe sånt som at i Norge ser vi på fotball og drikker øl. Da har jeg lyst til å utfordre statsråden på om han er enig med statsministeren i det.

Statsråd Jan Christian Vestre []: Takk for spørsmålet. Jeg vet ikke ordrett hva statsministeren sa, men jeg vet at statsministeren er veldig opptatt av at vi skal ha en restriktiv alkoholpolitikk. Statsministeren har også vært helseminister og vet veldig godt fra den tiden og fra da han jobbet Verdens helseorganisasjon, hvor viktig det er å ha en restriktiv alkoholpolitikk, og det mener heller regjeringen. Det er ikke så stor forskjell mellom Arbeiderpartiet og Kristelig Folkeparti i synet på at vi skal ha en restriktiv alkoholpolitikk.

Det er nå engang sånn at politikk også handler om at vi skal veie noen hensyn opp mot hverandre. Det har vært viktig for oss å bevare en restriktiv alkoholpolitikk, men med det forslaget som vi egentlig diskuterer nå, regjeringens forslag som ikke har kommet til Stortinget ennå, mener vi at vi har innrammet dette, avgrenset det og gjort det så stramt og strengt at det er forenlig med å beholde en restriktiv alkoholpolitikk.

Det forslaget vi egentlig skal diskutere i dag, som altså går mye videre, mener jeg utfordrer prinsippet om en restriktiv alkoholpolitikk, og det er grunnen til at Arbeiderpartiet stemmer mot det.

Ida Lindtveit Røse (KrF) []: Vi er enig i at dette forslaget er altfor lite restriktivt, men hele dette komplekset utfordrer tanken om at vi må ha noen grunnleggende prinsipper. Når det blir utfordret, blir det også utfordret på lengre sikt og i andre tilfeller. For hva er det som skiller fotball-VM for herrer fra fotball-VM for kvinner? Hva er det som gjør at regjeringen tror at man ikke kommer til fotball-VM ved senere anledninger? Hva er det som gjør at ikke andre som har et ønske om å sitte på en pub senere og drikke alkohol, skal få lov til det, når de som er fotballtilhengere, skal få lov til det? De som har lyst til å kose seg med et glass etter kl. 3 i VM-sesongen på et sted som ikke viser kampen, skal ikke få lov til det. Her er det så mange dilemmaer, og det viser jo at når man uthuler det, så vil man få utrolig mange andre spørsmål som man ikke klarer å svare på. Derfor er mitt spørsmål: Ser regjeringen at dette også kan komme til å utfordre alkoholpolitikken framover og føre til andre sånne typer unntak?

Statsråd Jan Christian Vestre []: Det forslaget vi nå skal ta stilling til, mener jeg har en iboende egenskap som innebærer at det kan utfordre en restriktiv alkoholpolitikk, fordi det er en generell adgang og åpning for at en skal kunne gjøre unntak fra alkoholreglene vi har i dag. Det forslaget som Stortinget ikke har fått ennå, men som vil komme fra regjeringen, og som nå er på høring, er en regulering som gjelder kun for en tidsbegrenset periode. Det forslaget som er sendt på høring, innebærer at det er kommunene som skal bestemme, men det er altså kun mulig å fravike alkoholregelverket og de tidene vi har for skjenking i dag, dersom en viser disse kampene. Det vil også være mulig for kommunene, når de fastsetter sine lokale regler om dette, å si at det kun skal være mulig når man f.eks. viser de norske kampene. Her har vi lagt opp til å gjøre dette på en stram, innrammet, regulert måte, og ja, det mener jeg er forenlig med en restriktiv alkoholpolitikk.

Presidenten []: Då er replikkordskiftet ferdig.

Kristian August Eilertsen (FrP) []: Mange av de innleggene som har blitt holdt hittil i debatten, bærer åpenbart preg av at man ikke har lest hva forslaget faktisk er, ei heller hva merknadene fra Fremskrittspartiet og Høyre faktisk består av. For i forslaget og i merknadene er det tydelig avgrenset og innrammet hvordan dette forslaget skal fungere i praksis. Det er begrenset til mellom kl. 3 og kl. 6. Det er begrenset til store idrettsarrangementer med norsk deltakelse på aller høyeste nivå. Vi legger også opp til at kommunene skal gjøre den samme vurderingen som de har mulighet til å gjøre ellers når de gir dispensasjon og unntak fra vedtatt reglement i sin kommune. Det er altså ikke noe merkelig eller uklart med dette forslaget. Det er egentlig ganske klart og tydelig hva vi legger opp til her. Likevel bærer innleggene preg av at man tydeligvis ikke har lest det som står.

Det jeg vil bruke litt mer tid på, er statsråden. Nå har jeg altså to ganger i skriftlige spørsmål fra Stortinget utfordret statsråden på hva det er som har endret seg siden han først varslet at det ikke skulle komme noe lovforslag fra ham, til at det nå likevel kommer et lovforslag fra ham. To ganger har jeg i en tidligere replikkveksling utfordret statsråden på det samme, og det er ingen svar å få. Og i dag har jeg nok en gang utfordret ham to ganger på det samme. Det er tredje gangen jeg har gjort det. Nå får jeg heller ikke svar. Statsråden klarer ikke å svare på hva som er årsaken til at han har endret syn fra 14. november til i dag, og hva som er grunnen til at det likevel kommer et lovforslag, selv om han i medieoppslaget 14. november var så tydelig på at det ikke ville komme, uavhengig av om vi kvalifiserte oss eller ikke. Han svarer ikke på hvorfor han har endret syn. Det er en helt ærlig sak å endre syn. Det kan være nye momenter som var kommet til – nye fakta, annet som han ikke kjente til før 14. november –som nå tilsier at det likevel er forsvarlig å komme med et lovforslag, som han først sa at han ikke skulle komme med. Men han klarer ikke å opplyse om hva som er årsaken til dette. Han vil ikke svare på det. Da konstaterer Fremskrittspartiet at her har statsråden blitt fullstendig overkjørt av statsministeren, som sier at dette skal vi gjøre, selv om statsråden sa at det skal vi ikke gjøre. Så her har statsministeren grepet inn og sagt at her er det sannsynligvis en dårlig sak for Arbeiderpartiet å gå imot at det skal åpnes for skjenking under fotball-VM, så derfor må vi komme med en ordning, men den må være litt annerledes enn det Fremskrittspartiet har foreslått, så det ikke ser ut som at FrP får fullt gjennomslag. Det er det vi faktisk får i denne saken, for dette åpner opp for at kommunene kan utvide skjenketidene etter søknad. Så vi får ganske mye gjennomslag i denne saken, til tross for at ikke det er akkurat vårt forslag som blir vedtatt. Det lever vi egentlig litt greit med fordi det løser i hvert fall saken nå til sommeren, men på sikt hadde det vært bedre å vedta Fremskrittspartiets forslag, for det hadde gitt mer forutsigbarhet.

Jeg oppfordrer statsråden en siste gang: Kan han redegjøre for hvorfor han har endret syn?

Bård Hoksrud (FrP) []: Først har jeg lyst å starte med at jeg har respekt for Kristelig Folkeparti, for de har et prinsipielt og klart og tydelig standpunkt. Det har jeg veldig stor respekt for. Men når jeg ser på Arbeiderpartiet i denne saken, begynner jeg jammen meg å lure. Jeg er selvfølgelig glad for at Arbeiderpartiet, eller regjeringen, sier at de kommer til å endre dette – tydeligvis ikke helseministeren, når jeg hører på argumentasjonen hans. Statsministeren har tydeligvis overkjørt, og man har fått et flertall i regjeringskollegiet. Det kunne vært morsomt, i disse tider med samrøre og alt mulig, å spørre om hvorfor plutselig fotballen nå er prioritert framfor alle andre typer idretter. På mandag, f.eks., har vi en film som er nominert til Oscar, og ikke bare til én Oscar-pris, men faktisk ni. Det kunne jo hende at noen mennesker i dette landet synes det hadde vært hyggelig å kunne gått ut på en restaurant og tatt seg en øl og sett på Oscar-utdeling fra USA. Det viser bare hvor håpløst det forslaget som regjeringen holder på med, er. Det er mannefotballen som skal prioriteres. Da skal vi åpne for at man skal kunne få lov til å skjenke øl fra kl. 3 til kl. 6, hvis man bare viser fotballkampen på tv og kommunene sier ja. Det er så inkonsekvent at det bare er morsomt, og det kommer til å bli harselert med herfra til hele sommeren når dette forslaget kommer og man ser hvor dumt det egentlig er.

Statsråden måtte selvfølgelig bruke billig retorikk om salg av alkohol på bensinstasjoner. Hvis man reiser litt rundt i dette landet, er det butikker som har både bensinpumpe og selger alkohol. Jeg er en gammel dagligvaremann, selv om det begynner å bli lenge siden nå, og en veldig, veldig stor andel av kundene kommer kjørende til dagligvarebutikken og kjøper ølen sin, hvis de ønsker det, eller annen alkohol. Det er så inkonsekvent og håpløs argumentasjon. Jeg hadde faktisk, med litt respekt å melde, forventet at Arbeiderpartiet var litt mer prinsipielle i standpunktet sitt. Jeg har respekt for mennesker som mener at man ikke skal gjøre dette, og har en prinsipiell tilnærming. Med dette gleder jeg meg til alle de idrettsarrangementer eller andre arrangementer som det er stor oppmerksomhet rundt omkring i Norge som ønsker dette, og at det da blir liksom nye midlertidige lovforslag fra det ene til det andre arrangementet. Det kan f.eks. hende at også OL blir arrangert i et eller annet land når det er seint på kvelden her. Ja, da må man jo åpne for at man skal kunne være med på OL-festen, når vi vinner gullmedaljer som vi gjorde i vinter – det var ikke så seint, så det gikk bra. Da kommer det tydeligvis midlertidige forslag fra denne regjeringen under framtidige OL. Men kanskje har snakkingen med noen gjort at man har endt der man har gjort nå. Jeg håpet ikke på det, jeg hadde håpet at statsråden tar inn over seg hvordan dette ser ut.

Erlend Svardal Bøe (H) []: Jeg må si jeg synes Arbeiderpartiet er litt – for å bruke et engelsk uttrykk – «two-faced» i denne debatten her, for her prøver man å framstille det som at Arbeiderpartiet er moralsk bedre enn alle oss andre i alkoholpolitikken. Hvis vi går inn og ser på argumentasjonen, står Arbeiderpartiet her og argumenterer for en restriktiv alkoholpolitikk, men hva er det Arbeiderpartiet er for i sitt partiprogram? Jo, de er for pils i park, de er for å utvide åpningstidene på Vinmonopolet, de er for å utvide åpningstidene på ølsalget i butikken, de er for flere gårdsutsalg, de er for at man skal få lov til å drikke fra kl. 3 til kl. 6 når det er fotball-VM, og for noen uker siden stemte de også for alkoholsalg i fjernbetjente butikker. Det er egentlig ikke så veldig restriktivt, så det å prøve å innta en rolle som en moralsk vokter i denne debatten, i alkoholpolitikken, blir rett og slett feil.

Jeg har – som Bård Hoksrud – respekt for KrF, som iallfall er ærlig og tydelig på sitt standpunkt, og ikke prøver å framstille det som at de er noe de egentlig ikke er, som Arbeiderpartiet prøver på i denne debatten.

Høyres politikk er helt tydelig på alkoholpolitikken. Vi mener at vi skal være restriktive, men vi er også for at man skal ha en helhetlig gjennomgang og modernisering av alkoholpolitikken, fordi vi ser det er veldig mange uklarheter og gråsoner. Det er ikke sånn at fordi man ønsker å modernisere samfunnet og lovgivningen, er man f.eks. imot at en skal sørge for at de som har rusavhengighet, også skal få hjelp. Det er derfor jeg utfordret statsråden så tydelig på den politikken som har blitt ført på nettopp rusbehandling de siste fem årene, som jo har handlet om å bygge ned antallet rusplasser i heletjenesten, om å ta ned behandlingstiden for dem som sliter med ulike rusproblematikker, og om at man har ødelagt veldig mange av de fagmiljøene som er.

Alt i alt er ikke Arbeiderpartiet for en veldig restriktiv alkoholpolitikk. De prøver å framstille det som at de er bedre enn alle oss andre, men de er for nettopp pils i park, for å utvide åpningstidene, for at man skal ha gårdsutsalg, for at man skal kunne ha skjenking under fotball-VM, og for at man også skal kunne selge alkohol i fjernbetjente butikker. Vær i hvert fall ærlig når man står i debatten her og argumenterer for hva man vil og ikke vil.

Ida Lindtveit Røse (KrF) []: Med kvalifisering til VM hadde jeg trodd og håpet på at vi virkelig skulle få et løft for barneidretten, diskusjon rundt idrett, idrettsglede, alle de gode prestasjonene fotballherrene og fotballkvinnene lenge har gitt oss, og så blir det altså en diskusjon om alkohol og når og hvordan vi kan utvide og drikke mer. I regjeringens høringsbrev står det også at slike midlertidige endringer ikke bør bli vanlig praksis. «Bør» legger opp til at man kan få utvidelse også ved andre tilfeller.

Vi snakker om et byråkrati som eser ut, kommuner som er overlesset av oppgaver, og så setter vi i gang et massivt arbeid. Det må til, med utredninger, høringsinnspill, utforming av lovvedtak, behandling i Stortinget, endrede forskrifter i kommunene, lokale høringer og lokale behandlinger. I tillegg er det folk som skal jobbe utover sin ugunstige arbeidstid, i en utsatt bransje. Politiet melder at dette vil medføre økt alkoholbruk, økt vold, økt usikkerhet for folk som er ute i gatene, mer jobb for politiet. Jeg håper virkelig at de som er for utvidet skjenketid – om det er på permanent basis eller lokalt i forbindelse med VM – synes det er verdt den ekstra ølen eller to man kan få.

Kai Steffen Østensen (A) []: Jeg lever godt med at Fremskrittspartiet og Høyre ikke er enig i Arbeiderpartiets argumentasjon, det gjør jeg. Jeg har også en lillebror som har vært politiker for Fremskrittspartiet, så jeg er vant med akkurat disse debattene rundt middagsbordet hjemme.

Det jeg derimot ikke synes er så bra, er når man går opp på talerstolen, slår hardt i bordet og sier at forslaget som ligger på bordet, er klart og tydelig. Det er det ikke, fra Fremskrittspartiets side. Det står i merknadene Eilertsen selv peker på, at man f.eks. kan bidra til at en sånn fast, permanent dispensasjonsordning kan gjelde for verdensmesterskapet i fotball, håndball eller de olympiske lekene. Vi hørte representanten Hoksrud snakke om Oscar-utdelingen. Det er ingenting i dette forslaget som slår fast hvordan det skal rammes inn. Det er til stor forskjell fra det midlertidige unntaket Arbeiderpartiet peker på.

Jeg synes det er interessant at vi får gjennomgå for at vi ordner opp i en praktisk skeivhet med tanke på fjernbetjente butikker. Jeg har lyst til å minne Svardal Bøe, representanten fra Høyre, om det som står i merknaden også Høyre var med på å skrive i saken. Det er at vi ikke skulle liberalisere alkoholloven. Alkoholloven skulle være restriktiv.

Denne debatten viser at når man ikke får til gjennomslag for nettopp liberalisering av alkoholloven, går man inn og finner noen spissfindige argumenter. Arbeiderpartiets klare standpunkt er at vi skal ha en restriktiv alkoholpolitikk, og jeg mener at både denne saken og det forslaget regjeringen nå har ute på høring – som jeg håper mange svarer på – viser nettopp det.

Presidenten []: Representanten Kristian August Eilertsen har hatt ordet to gongar tidlegare i debatten og får ordet til ein kort merknad, avgrensa til 1 minutt.

Kristian August Eilertsen (FrP) []: Det er et uttrykk der det heter «som fanden leser Bibelen». Det er litt sånn det virker som representanten Østensen har lest Fremskrittspartiets forslag og merknadene som er skrevet. I merknadene er vi tydelige på hva slags arrangementer det er snakk om. Det er altså snakk om idrettsbegivenheter med norsk deltakelse på aller øverste nivå, og vi gir tre eksempler på hva det kan være snakk om. Det er det det er snakk om i dette konkrete forslaget. Dette hadde ikke vært en problemstilling om Fremskrittspartiets primærpolitikk hadde blitt vedtatt. Hadde det vært opp til oss, så hadde det vært opp til det enkelte serveringssted å avgjøre selv hvor lenge man ønsker å servere sine gjester. Men det er ikke det forslaget i dag handler om. Det er noe helt annet enn det.

Det jeg vil avslutte med, er bare nok en gang å konstatere at statsråden ikke svarer på hvorfor han har endret syn, og hvorfor det likevel kommer et forslag til behandling i Stortinget, selv om han sa at det skulle det ikke gjøre. Han tok ingen forbehold i sin uttalelse 14. november. Nå kommer det likevel, og han svarer ikke på hvorfor det likevel skjer.

Presidenten []: Representanten Erlend Svardal Bøe har hatt ordet to gonger tidlegare og får ordet til ein kort merknad, avgrensa til 1 minutt.

Erlend Svardal Bøe (H) []: Nå har representanten Østensen mulighet til et siste innlegg, og jeg håper han tar den. Statsråden har også mulighet til å komme opp og svare på denne utfordringen. En er veldig opptatt av å snakke om en restriktiv politikk. Da lurer jeg på: Hva er restriktivt med Arbeiderpartiets politikk når det gjelder pils i park, utvidede åpningstider på polet og i butikk, gårds- og bryggeriutsalg og fotball-VM? Hvordan er det mer restriktivt enn det vi andre ønsker på f.eks. disse punktene? Og hva er konsekvensen av den politikken Arbeiderpartiet fører på akkurat dette som jeg har ramset opp?

Det håper jeg at både statsråden, som har mulighet til å tegne seg, og Østensen, som har ett innlegg igjen, kommer opp og svarer på. Da må en kunne forklare hva som skiller seg ut med Arbeiderpartiets politikk, når en bruker veldig mye argumentasjon her oppe for å fortelle at en på dette feltet har en helt annen linje enn det alle vi andre har. Vi i Høyre er helt tydelige: Vi ønsker å ha en helhetlig gjennomgang og modernisering av alkoholpolitikken, men vi er også opptatt av å sørge for at vi gir god behandling. Så jeg håper både statsråden og representanten Østensen svarer på denne utfordringen.

Kai Steffen Østensen (A) []: Ja, denne representanten leser Bibelen, og han leser Bibelen med stolthet. Når jeg leser lovtekster som jeg leser Bibelen, er jeg opptatt av at vi skal ta inn over oss de eventualitetene eller eksemplene som ligger i den merknaden som Fremskrittspartiet snakker om. Det er faktisk sånn at som stortingsrepresentanter er vi lovgivere. Som lovgivere har vi ansvar for hvordan lovene utformes. Da er merknadene i lovarbeidet viktige. Da er det ikke nyttig med eventualiteter og eksempler som det Fremskrittspartiet legger opp til i sitt utydelige forslag i denne saken.

Jeg er glad for at det er et flertall i Stortinget som sier nei til det som de facto er et liberalt forslag til endring av norsk alkohollov. Det er det forslaget som ligger på bordet nå, og det er stor forskjell fra det forslaget som Arbeiderpartiet i regjering har sendt ut på høring, som er et midlertidig unntak avgrenset til ett arrangement. Man kan like det eller ikke, men det er realiteten i de to forslagene som ligger på bordet.

Når det gjelder restriktivitet, som vi blir utfordret på, minner jeg bare om at Arbeiderpartiet ikke er villig til f.eks. å endre på hvordan kontrollfunksjonen for salg av alkohol skal være. Det ligger fast. Der vet vi at partier på høyresiden er mer villige til både å lempe på kravene og også åpne opp for at enda flere skal få mulighet til å selge alkohol. Så svaret er at Arbeiderpartiet står for en restriktiv alkoholpolitikk. Det er jeg stolt over at vi gjør – og vi gjør det også med det forslaget som er sendt ut på høring.

(Innlegg er under arbeid)