Artikkel 47 i samarbeidsavtalen av 23. mars
1962 mellom Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige lyder:
"Rådet består av 87 valgte medlemmer,
regjeringsrepresentanter og representanter for Færøyenes
og Grønlands landsstyrer og Ålands landskapsstyrelse.
Av
medlemmene velger Danmarks folketing 16, Finlands riksdag
18, Islands allting 7, Norges storting og Sveriges riksdag hver
20 samt Færøyenes lagting og Grønlands
og Ålands landsting hver 2. Videre velger hver forsamling
et tilsvarende antall suppleanter.
Valg av medlemmer
og suppleanter foretas årlig og gjelder for tiden inntil
neste valg. Ved valgene skal forskjellige politiske meningsretninger
gis representasjon i rådet. Bare medlemmer av den forsamling
som har foretatt valget kan være valgt medlem eller suppleant
i rådet.
Regjeringene, landsstyrene og landskapsstyrelsen utpeker
blant sine medlemmer det antall representanter som de ønsker."
Forrige valg til rådet ble foretatt
av Stortinget 19. oktober 2006, jf. Innst. S. nr. 5 (2006-2007),
og delegasjonen fikk følgende sammensetning:
Medlemmer: Berit Brørby, Hill-Marta
Solberg, Asmund Kristoffersen, Britt Hildeng, Sigrun Eng, Reidar
Sandal, Bendiks H. Arnesen, Thore A. Nistad, Jan- Henrik Fredriksen,
Siv Jensen, Karin S. Woldseth, Ib Thomsen, Kari Lise Holmberg, Ivar
Kristiansen, Inge Lønning, Rolf Reikvam, Inge Ryan, Dagfinn
Høybråten, Dagfinn Sundsbø,
Anne Margrethe Larsen.
Varamedlemmer:
For 1-7: 1. Gunn Olsen. 2. Sverre Myrli. 3.
Signe Øye. 4. Inger Løite. 5. Tore Nordtun. 6.
Gunn Karin Gjul. 7. Torny Pedersen.
For 8-12: 1. Hans Frode Kielland Asmyhr. 2.
Kari Kjønaas Kjos. 3. Solveig Horne. 4. Henning Skumsvoll.
5. Vigdis Giltun.
For 13-15: 1. Erna Solberg. 2. Øyvind
Halleraker. 3. Gunnar Gundersen.
For 16-17: 1. May Hansen. 2. Magnar Lund Bergo.
For 18: Bjørg Tørresdal.
For 19: Inger S. Enger.
For 20: Odd Einar Dørum.
Valgkomiteen har mottatt
forslag fra partigruppene til sammensetning av delegasjonen.
Under henvisning til foranstående
innstiller valgkomiteen Stortinget til å gjøre
følgende
vedtak:
Som medlemmer og varamedlemmer til Nordisk Råd velges
for ett år:
Medlemmer:
1. Berit Brørby.
2. Hill-Marta Solberg.
3. Asmund Kristoffersen.
4. Britt Hildeng.
5. Sigrun Eng.
6. Reidar Sandal.
7. Bendiks H. Arnesen.
8. Thore A. Nistad.
9. Jan-Henrik Fredriksen.
10. Hans Frode Kielland Asmyhr.
11. Karin S. Woldseth.
12. Ib Thomsen.
13. Inge Lønning.
14. Kari Lise Holmberg.
15. Ivar Kristiansen.
16. Rolf Reikvam.
17. Inge Ryan.
18. Dagfinn Høybråten.
19. Dagfinn Sundsbø.
20. Anne Margrethe Larsen.
Varamedlemmer:
For nr. 1-7:
1. Gunn Olsen.
2. Sverre Myrli.
3. Signe Øye.
4. Inger Løite.
5. Tore Nordtun.
6. Gunn Karin Gjul.
7. Torny Pedersen.
For nr. 8-12:
1. Kari Kjønaas
Kjos.
2. Solveig Horne.
3. Siv Jensen
4. Henning Skumsvoll.
5. Vigdis Giltun.
For nr. 13-15:
1. Erna Solberg.
2. Øyvind Halleraker.
3. Gunnar Gundersen.
For nr. 16-17:
1. May Hansen.
2. Magnar Lund Bergo.
For nr. 18:
Bjørg Tørresdal.
For nr. 19:
Inger S. Enger.
For nr. 20:
Odd Einar Dørum.
Oslo, i valgkomiteen, den 11. oktober 2007