Hovland, Odd Harald

Hovland, Odd Harald (1962-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Hordaland 2021-2025
Medlem
Justiskomiteen
Ansiennitet:
0 år, 62 dagar

Gå til biletgalleri

Biografi

Personalia

  • Fødd 29.09.1962
  • Son av formann Leiv Hovland (1933-) og sykepleier Elisabeth Nordstrand (1934-)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 5 for Hordaland, 2021 - 2025, A.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2021-2025

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2021 - 26.10.2021
    Medlem, Justiskomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Valgkomiteen, 26.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjonar

  • 2021-2025

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.2021 - 30.09.2022

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Åsane gymnas, samfunnsfaglinje 1978-1981
  • Befalsskolen for Hærens transportkorps og Hærens intendantur, Militærpolitilinje 1982-1983
  • Politiskolen, politilinjen 1984-1986
  • Politihøgskolen, Ledelse og organisasjonsutvikling del I 2004-2005 (30 studiepoeng)
  • Politihøgskolen, Ledelse og organisasjonsutvikling del II 2006-2007 (30 studiepoeng)

Yrke

  • Postbetjentvikar, Sandviken postkontor 1981-1982
  • Sersjant, 2 bataljon, Brigaden i Nord-Norge 1983-1984
  • Politikonstabel, Rjukan politikammer 1986-1987
  • Lensmannsbetjent, Bømlo lensmannskontor 1987-1997, 1999-2000
  • Lensmannsbetjent, Fitjar lensmannskontor 1997-1999
  • Lensmannsførstebetjent, Stord lensmannskontor 2000-2001
  • Lensmannsfullmektig, Stord lensmannskontor 2001-2002
  • Politioverbetjent, Stord lensmannskontor 2002-2007
  • Lensmann, Stord lensmannsdistrikt 2007-2011 (Permisjon fra 2011 til 2019 på grunn av ordførerverv)
  • Lensmann/politistasjonssjef i Stord lensmann/politistasjonsdistrikt 2019-2021 (Permisjon fra høst 2021 for å tre inn i stortingsverv)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bømlo kommunestyre 1995-1999, medlem 2007-2011, ordfører 2011-2015, 2015-2019

Tillitsverv i parti

  • Kasserer Bømlo arbeiderparti 1994-2001, Styremedlem 2007-2012, Lokallagsleder 2012-2017

Andre administrative verv

  • Styreleder KS fylkesstyre Hordaland 2015-2019
  • Styremedlem KS landsstyre 2015-2019