Almeland, Grunde

Almeland, Grunde (1991-)

Parti:
Venstre
Representant for
Oslo 2021-2025
Leder
Familie- og kulturkomiteen
Medlem
Kontroll- og konstitusjonskomiteen
Ansiennitet:
2 år, 82 dagar

Gå til biletgalleri

Tilhøyrer

Familie- og kulturkomiteen

Leder
21.10.2021 - 30.09.2025

Kontroll- og konstitusjonskomiteen

Medlem
19.10.2021 - 30.09.2025

Venstre

Vara innpisker
19.10.2021 - 30.09.2025

Biografi

Personalia

  • Fødd 29.03.1991 i Bergen, Hordaland
  • Son av lærer Olav Erik Kreken (1952-) og lærer May-Britt Almeland (1958-)

Stortingsperiodar

  • Vararepresentant nr 2 for Oslo, 2017 - 2021, V.
  • Representant nr 20 for Oslo, 2021 - 2025, V.

Vararepresentasjonar

  • Møtte fast som representant 17.01.2018-24.01.2020 for Ola Elvestuen.
  • Statssekretær01.10.2021-14.10.2021, Naomi Ichihara Røkkum møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2017-2021

    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 30.01.2018 - 24.01.2020

    2021-2025

    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 19.10.2021 - 21.10.2021
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025
    Leder, Familie- og kulturkomiteen, 21.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjonar

  • 2017-2021

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 13.02.2018 - 24.01.2020

    2021-2025

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 28.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i gruppestyre

  • 2021-2025

    Vara innpisker, Venstre, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Kunnskapsdepartementet, 24.01.2020 - 14.10.2021
    Statssekretær, Nærings- og fiskeridepartementet, 13.03.2020 - 05.10.2020

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Øystese barneskule 1997-2004
  • Øystese ungdomsskule 2004-2007
  • Øystese gymnas 2007-2010
  • Saint Paul Lutheran High School, Missouri, USA 2008-2009
  • Førstegangstjeneste i Luftforsvaret 2011-2012
  • Universitetet i Oslo, masterprogram i rettsvitenskap frå 2014 (pågående)

Yrke

  • Støttekontakt, Kvam Herad (deltid) 2007-2008
  • Resepsjonsmedarbeider, Scandic Neptun Hotel 2010-2011
  • Landstillitsvalgt i Vernepliktsrådet, Grenader, Forsvaret 2012-2014
  • Kontrollør, næringsetaten, Oslo kommune (deltid) 2016-2018

Medaljar og utmerkingar m.m.

  • Luftforsvarets vernedyktighetsmedalje 2012
  • Nijmegenmedaljen 2013

Verv

Offentlege verv

  • Medlem Etisk råd for forsvarssektoren 2013-2014
  • Medlem Rådet for kjønns- og seksualitetsmangfold, Oslo 2018-2020

Tillitsverv i parti

  • Medlem Internasjonalt utvalg i Unge Venstre 2013-2014
  • Varamedlem Styret i Kvam Venstre 2013-2014
  • Medlem Sentralstyret i Unge Venstre 2014-2015, første nestleder 2015-2017
  • Medlem Styret i Grünerløkka Venstre 2016-2017
  • Medlem Styret i Gamle Oslo Venstre 2017-2018
  • Varamedlem Styret i Oslo Venstre 2018-2020, Leder fra 2020

Tillitsverv i organisasjonar

  • Varamedlem Styret i Forum for Kvinner og Utviklingsspørsmål (FOKUS) 2018-2019