Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om statsråden visste at opp mot 60 pst. av akutt hjerteinfarkt (STEMI)-pasienter ikke kan hjelpes ved trombolyse da han pekte på det som alternativ til døgnåpent PCI-senter i Bodø.
Datert: 27.02.2025 Besvart: 05.03.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre
Siv Mossleth (Sp): Behandling av akutt hjerteinfarkt (STEMI) er så rask som mulig åpning av den tette blodåren i hjertet. Statsråden har vist til trombolyse som alternativ til døgnåpent PCI-senter i Bodø. Men 50–60 pst. av pasientene kan ikke få trombolyse, eller de har manglende effekt av trombolyse. Hos disse pasientene vil den permanente skaden i hjertet bli større og større jo mer tid som går før de kommer til PCI-senteret.Da statsråden pekte på trombolyse som løsning, visste statsråden at opp mot 60 pst. av pasientene ikke kan hjelpes ved trombolyse?