Skriftlig spørsmål fra Tage Pettersen (H) til kommunal- og distriktsministeren

Dokument nr. 15:1160 (2024-2025)
Innlevert: 10.02.2025
Sendt: 10.02.2025
Til behandling

Tage Pettersen (H)

Spørsmål

Tage Pettersen (H): SV fikk forhandlet inn ekstra midler til samiske språk i statsbudsjettet for 2025.
Mener statsråden at en andel av disse midlene burde øremerkes til samiske forlag?

Begrunnelse

Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport viser at det er behov for en styrking av samiske språk som ledd i en oppretting etter fornorskingen.
Tidligere mottok samiske forlag et grunntilskudd på lik linje med Samlaget, ettersom de forvaltet små språk. Da Sametinget ble opprettet, ble både midler og ansvar overført dit. Dessverre ser det ut til at dette har blitt nedprioritert over tid.
Dette har ført til en paradoksal situasjon hvor Samlaget fortsatt mottar støtte for å bevare nynorsken, mens samiske forlag ikke får tilsvarende tilskudd. Samiske aviser, derimot, ble ikke inkludert i denne overføringen og har fortsatt sin grunnstøtte gjennom Medietilsynets støtteordninger.
Forlagene som utgir bøker på samiske språk opplever nå en svært krevende økonomisk hverdag.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig