Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Endringer i allmenngjøringsloven (anvendelse på Svalbard)

Prop. 38 L (2024-2025), Innst. 145 L (2024-2025), Lovvedtak 35 (2024-2025)

Status: Stortinget har behandlet lovsaken første gang. Avventer annen gangs behandling.

Lovforslag fra Arbeids- og inkluderingsdepartementetSaken er behandlet i arbeids- og sosialkomiteenInnstilling avgitt 18.02.2025Innst. 145 L (2024-2025)

Saksgang

Status

  • Vedtak i korthet

    Stortinget har enstemmig vedtatt endringer i allmenngjøringsloven (anvendelse på Svalbard). Loven gjøres nå gjeldende på Svalbard, det vil si på hele øygruppen. Å gjøre allmenngjøringsloven gjeldende på Svalbard medfører at flere ansatte på Svalbard sikres visse grunnvilkår. På denne måten legges det til rette for trygge og stabile arbeidsvilkår for de ansatte. Dette vil både styrke den enkeltes rettigheter i arbeidslivet og gi grunnlag for et velfungerende og seriøst arbeidsliv med konkurranse på like vilkår. Det legges til grunn at forskrifter om allmenngjøring av de enkelte tariffavtalene på Svalbard vurderes opp mot Svalbardtraktatens bestemmelser om likebehandling.

  • Slik stemte representantene

    Første behandling:
    Voteringsoversikt

  • Behandling og innstilling

    Innstilling avgitt 18.02.2025

    Første gangs behandling:
    Debattert i Stortinget 06.03.2025
    Votert i Stortinget 06.03.2025