Representantforslag om fortsatt fiske i Oslofjorden

Dette dokument

  • Representantforslag 13 S (2025–2026)
  • Fra: Erlend Wiborg, Bengt Rune Strifeldt, Jon Engen-Helgheim, Bård Hoksrud, Morten Stordalen, Liv Gustavsen og Himanshu Gulati
  • Sidetall: 2
Søk

Innhold

Innhold

Til Stortinget

Bakgrunn

Regjeringen har besluttet at det fra 1. januar 2026 vil innføres nullfiskeområder i Oslofjorden. I nullfiskeområdene vil alt fiske bli forbudt, både yrkes- og fritidsfiske. Regjeringens argumentasjon for fiskeforbudet er å styrke Oslofjordens miljøsituasjon. Forslagsstillerne mener miljøsituasjonen i Oslofjorden er alvorlig, men sammensatt.

Avrenninger fra landbruket og nitrogenutslipp har en sterk miljøpåvirkning på Oslofjorden. Avrenning fra store deler av Østlandet har sitt utslipp i Oslofjorden. I Fiskeridirektoratets notat om faglige råd for tiltak innen fiskeri i Oslofjorden fremkommer det at man ikke vet hvilken effekt et fiskeforbud vil ha, annet enn at det vil ha en eller annen form for effekt. Forslagsstillerne mener det er helt avgjørende å ha et tungt faglig grunnlag når man innfører svært inngripende tiltak for Oslofjorden, som i praksis betyr en nedleggelse av rekefisket i fjorden.

Forslagsstillerne mener det er avgjørende med et tydelig faggrunnlag for å innføre et så inngripende miljøtiltak som fiskeforbud i Oslofjorden. Når Fiskeridirektoratet problematiserer mangelen på kvantitativ kunnskap om hvilken effekt man kan forvente av tiltakene, mener forslagsstillerne et fiskeforbud er et sterkt inngripende tiltak, gjort på et for tynt faglig grunnlag.

Det finnes mange gode alternativer til et totalt fiskeforbud. Man bør begynne med de minst inngripende tiltakene, som for eksempel å sette krav om fiskeredskaper som reduserer bifangst og som er skånsomme med havbunnen. Her har næringen allerede gjort mye på egen hånd, og flere ting kan gjøres. Dersom dette kombineres med andre tiltak i landbruket og rensing av avløp, kan det gi en tilfredsstillende miljøsituasjon i Oslofjorden.

Fremskrittspartiet har tidligere fremmet forslag i Stortinget om å få på plass en modell for et spleiselag for investeringer i nitrogenrensing av avløpsvann i områder som blir pålagt nye rensekrav. Forslaget har ikke fått flertall. Konsekvensen ved at ikke staten tar del i finansieringen av renseanlegg er at kommunene ikke oppfyller kriteriene for rensing, eller at innbyggerne i de rammede kommunene blir sittende igjen med enorme kommunale avgifter.

Rekefiske har foregått i Oslofjorden i flere hundre år. Med fiskeforbudet fra 1. januar 2026 settes det fra politisk hold et punktum for en tradisjonsrik næring i Oslofjorden. Rekefisket har vært sentralt spesielt i Østfold og Vestfold og skaper ringvirkninger i næringslivet på land.

Forslag

På denne bakgrunn fremmes følgende

forslag:
  1. Stortinget ber regjeringen stanse den planlagte innføringen av nullfiskeområder i Oslofjorden og heller styrke andre tiltak som har dokumenterbar effekt.

  2. Stortinget ber regjeringen legge frem en modell for et spleiselag for investeringer i nitrogenrensing av avløpsvann i områder som blir pålagt nye rensekrav.

  3. Stortinget ber regjeringen snarest åpne opp for fortsatt fisking med teiner og fiske med stang fra land i Oslofjorden.

14. oktober 2025

Erlend Wiborg

Bengt Rune Strifeldt

Jon Engen-Helgheim

Bård Hoksrud

Morten Stordalen

Liv Gustavsen

Himanshu Gulati