2. Komiteens merknader

Komiteen, medlemmene fra Arbeiderpartiet, Kari Henriksen, Frode Jacobsen og Kirsti Leirtrø, fra Høyre, lederen Peter Frølich og Svein Harberg, fra Senterpartiet, Eivind Drivenes og Willfred Nordlund, fra Fremskrittspartiet, Carl I. Hagen, fra Sosialistisk Venstreparti, Audun Lysbakken, fra Rødt, Seher Aydar, og fra Venstre, Naomi Ichihara Røkkum, viser til Dokument 2 (2024–2025) Riksrevisjonens årsrapport for 2024.

Riksrevisjonens oppdrag er gjennom revisjon, kontroll og rettledning å bidra til at statens inntekter blir innbetalt, og at midlene og verdiene staten rår over, blir forvaltet og brukt på en økonomisk forsvarlig måte.

Komiteen understreker den svært viktige oppgaven Riksrevisjonen har som Stortingets kontrollorgan for å sikre at Stortingets vedtak følges lojalt opp og at Norge har en god, ryddig og profesjonell offentlig sektor. Riksrevisjonen har en historie helt tilbake til Grunnloven i 1814 og dannelsen av det første kollegiet i 1816.

Komiteen mener Riksrevisjonen har utført sitt arbeid på en tillitvekkende og grundig måte, men understreker samtidig betydningen av at det arbeides kontinuerlig med å utvikle og modernisere arbeidsformer og organisering. Komiteen merker seg derfor som positivt at det foregår et målrettet utviklingsarbeid i organisasjonen for å sikre fortsatt høy kvalitet og økt effektivitet i arbeidet som gjøres.

Komiteen merker seg at Riksrevisjonen i 2024 har gjennomført 13 forvaltningsrevisjoner, fem revisjoner av disposisjoner og 235 årsregnskapsrevisjoner, selskapskontroll for 42 heleide statlige selskaper, 24 deleide aksjeselskaper, ett ansvarlig selskap med delt ansvar, seks allmennaksjeselskaper, åtte statsforetak, fire regionale helseforetak, 15 studentsamskipnader og seks særlovsselskaper, samt revisjon av statsregnskapet.

Komiteen mener Riksrevisjonen har utført sitt arbeid i tråd med Stortingets forventninger og på en måte som har gjort det mulig både for komiteen og Stortinget effektivt å ettergå regjeringens og forvaltningens oppfølging av de vedtak Stortinget har gjort.