Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Til Stortinget
Det vises i proposisjonen til at økt beredskap som følge av en konkret terrortrussel i juli 2014 medførte merutgifter under flere departementers ansvarsområder. I proposisjonen fremmes forslag om tilleggsbevilgning til dekning av utgifter til slike tiltak i statsbudsjettet 2014.
Det foreslås i proposisjonen å nedjustere bevilgningen på kap. 500 Kommunal- og moderniseringsdepartementet, post 1 Driftsutgifter med 2,9 mill. kroner, mot en tilsvarende oppjustering av bevilgningen på kap. 510 Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon, post 1 Driftsutgifter, jf. nærmere omtale under kap. 510 post 1.
Terrortrusselen sommeren 2014 medførte merutgifter på 2,9 mill. kroner for Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon. Merutgiftene er knyttet til overtid, utgifter til vekterselskaper og utgifter til tredjepartsleverandør som resultat av feilretting på systemer og flytting av funksjoner til sikrere lokasjoner.
Det foreslås i proposisjonen å øke bevilgningen med 2,9 mill. kroner, mot en tilsvarende nedjustering av bevilgningen på kap. 500 post 1, jf. omtale under kap. 500 post 1.
Komiteen, medlemmene fra Arbeiderpartiet, Jan Bøhler, Stine Renate Håheim, Stein Erik Lauvås, Helga Pedersen, og Eirik Sivertsen, fra Høyre, Frank J. Jenssen, Mudassar Kapur, Bjørn Lødemel og Ingjerd Schou, fra Fremskrittspartiet, Mazyar Keshvari og lederen Helge André Njåstad, fra Kristelig Folkeparti, Geir S. Toskedal, fra Senterpartiet, Heidi Greni, fra Venstre, André N. Skjelstad, og fra Sosialistisk Venstreparti, Karin Andersen, behandler i innstillingen budsjettkapitlene 500 og 510. Komiteen har merket seg at departementet foreslår å omdisponere 2,9 mill. kroner fra kap. 500 post 1 til kap. 510 post 1 for å finansiere merutgifter i forbindelse med terrortrusselen sommeren 2014. Komiteen har ingen merknader til dette og slutter seg til forslagene i proposisjonen.
Komiteen har for øvrig ingen merknader, viser til proposisjonen og rår Stortinget til å gjøre slikt
vedtak:
I statsbudsjettet for 2014 gjøres følgende endringer:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
Utgifter | |||
500 | Kommunal- og moderniseringsdepartementet | ||
1 | Driftsutgifter, nedsettes med | 2 900 000 | |
fra kr 372 729 000 til kr 369 829 000 | |||
510 | Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon | ||
1 | Driftsutgifter, forhøyes med | 2 900 000 | |
fra kr 614 663 000 til kr 617 563 000 |
Oslo, i kommunal- og forvaltningskomiteen, den 2. desember 2014
Helge André Njåstad | Geir S. Toskedal |
leder | ordfører |