Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Førde, Einar ( 1943-2004 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Oslo 1985-1989
Ansiennitet: 20 år, 0 dager

Førde, Einar har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 20.01.1943 i Høyanger, Sogn og Fjordane
Død 26.09.2004
Sønn av lærer Gudleik Førde og Dagny Hagen

Stortingsperioder

Representant nr 10 for Oslo, 1969 - 1973, A.
Representant nr 13 for Oslo, 1973 - 1977, A.
Representant nr 15 for Oslo, 1977 - 1981, A.
Representant nr 2 for Akershus, 1981 - 1985, A.
Representant nr 4 for Oslo, 1985 - 1989, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 08.10.1979-30.09.1981, Jan Berg møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1981-14.10.1981, Anneliese Dørum møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Varamedlem, Valgkomiteen, 22.04.1971 - 30.09.1973
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 08.10.1979
Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 08.10.1979
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 08.10.1979

1981-85

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Valgkomiteen, 15.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
Medlem, Valgkomiteen, 21.05.1986 - 30.09.1989
Nestleder, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1972

1973-77

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1975 -

1977-81

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1979

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1982 - 01.01.1984

1985-89

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 12.06.1986 - 30.09.1989
Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

1981-85

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 14.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989
Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

Medlemskap i regjering

Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 08.10.1979 - 04.02.1981
Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1961
  • Grunnfagseksamen i statsvitenskap og støttefagseksamen sosialøkonomi 1962
  • Forsvarets russisk-kurs 1964
  • Mellomfageksamen i historie 1967

Yrke

  • Journalist i Arbeiderbladets utenriksredaksjon 1965-1969
  • Kringkastingssjef (NRK) 1989-2001 (utnevnt 1988)

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Stemmerettsutvalget 1961-1964
  • Medlem Utvalget til å vurdere reklamens samfunnsmessige betydning 1971-1974
  • Medlem Datautvalget 1972-1975
  • Medlem Bankdemokratiseringsutvalget 1975-1976
  • Formann Massemedieutvalget 1977-1979
  • Medlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens presse- og informasjonstjeneste fra 1989

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1965-1981
  • Viseformann og redaktør Arbeiderpartiets studentlag 1965
  • Nestformann Det norske Arbeiderparti 1981-1989

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Det Norske Studentersamfund 1966 (høstsemesteret)
  • Formann Den norske Hellaskomiteen 1970-1975
  • Formann Oslo AOF 1973-1979

Andre administrative verv

  • Leder Styret for NRK Aktivum AS fra 1997
  • Leder Styret for Norsk Telegrambyrå (NTB) fra 2001

Litteratur

Strategi for sosialisme, Pax Oslo 1965
Førde, Einar: Det norske klassesamfunnet, Oslo 1968
Førde, Einar (red.): Amerika og vi, Oslo 1969
Førde, Einar, Reidar Hirsti og John Sanness: Ungdom og samtid, Oslo 1970
Førde, Einar et al.: Næringslivet på anklagebenken, Oslo 1972
Larsen, Petter (red.): Idrett - hvor går du?, Oslo 1973
Lægreid, Steinar (red.): Distriktshøgskule - for kven?, Oslo 1973
Jervell, Sverre (red.): Vår velstand og vekst til debatt 1977
Førde, Einar: Vi er alle sosialdemokratar, Tiden Oslo 1981
Nedregaard, Magne (red.): Dynamitt og hestehov. Festskrift til Reiulf Steens 50-årsdag, Oslo 1983
Hirsti, Reidar (red.): Gro midt i livet. Festskrift til Gro Harlem Brundtlands 50-års dag, Tiden Oslo 1989
Colding, Kjell, Kjell Hanssen og Lars Roar Langslet (red.): Vilkår for vekst. Festskrift til Jan P. Syse på 60-årsdagen 25. november 1990, Oslo 1990
Førde, Einar: Smeltedigelen Høyanger, Oslo 1990
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget