Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Øyvind fra lovsekretariatet

Øyvind Andersen.

Øyvind Andersen. Foto: Stortinget.

Hva jobber du med?

Jeg jobber som spesialrådgiver i lovsekretariatet, som tilhører konstitusjonell avdeling. Vår kjerneoppgave er å gi juridisk bistand til det parlamentariske arbeidet. Vi bistår særlig presidentskapet med å forberede sakene de har ansvar for. Dette er gjerne saker som ikke hører inn under en av fagkomiteene, men som eksempelvis omhandler representantytelser, register for verv og økonomiske interesser og Stortingets forretningsorden. Vi bistår også fagkomiteene i lovsaker ved behov.

Temaene vi jobber med er veldig varierte. Vi blir gjerne litt «husadvokater» for resten av huset, og i min tid her har jeg jobbet med alt fra skatt til byggesaker. I tillegg får vi gjerne ansvar for litt større prosesser på huset, hvor det kan være nyttig med juridisk kompetanse. Vi får være litt poteter som brukes til mye forskjellig, og det er spennende.

Hvilken bakgrunn har du?

Jeg er utdannet jurist og har tidligere jobbet som advokat i åtte år. Jeg har også jobbet i Utenriksdepartementet, da med EU- og EØS-rett, og særlig med konstitusjonelle sider ved EØS-avtalen. Jeg har nå vært på Stortinget i ni år og trives veldig godt – det er faktisk det stedet jeg har jobbet lengst siden jeg ble ferdig utdannet.

Hva er det beste med å jobbe på Stortinget?

Det er et veldig hyggelig og spennende sted å jobbe. Ting skjer hele tiden, og det er virkelig en levende arbeidsplass. Jeg opplever at sakene jeg jobber med, er både interessante og at de betyr noe. Det er meningsfullt å jobbe her.

Som jurist er det i tillegg stas å jobbe så tett på lovgiver. Du kommer på en måte på innsiden av lovprosessen og blir en del av forarbeidene, noe som er veldig spesielt. Det er også Stortinget som gir ut den fysiske utgaven av lovsamlingen, en oppgave jeg er glad for at vi har tatt ansvar for.

Hvorfor søkte du jobb hos oss?

Jeg har alltid syntes at statsrett og tilleggende rettsområder er morsomt å jobbe med. I tillegg er jeg interessert i politikk, og da er jo Stortinget et bra sted å være. Det har absolutt levd opp til forventningene – og jeg vil helt klart anbefale andre jurister å jobbe her.

Sist oppdatert: 18.12.2025 14:52
: