Tone Wilhelmsen Trøen (H): Stortinget vedtok 17. november 2020 at regjeringen skulle etablere palliativ medisin som en påbyggingsspesialitet for leger. Nå fremkommer det av tildelingsbrev av 19. september 2024 fra Helse- og omsorgsdepartementet til Helsedirektoratet at arbeidet med å etablere en legespesialitet i palliasjon skal stilles i bero.
Kan helseministeren forklare hvordan et vedtak Stortinget har fattet kan oppheves uten at Stortinget er orientert og på hvilken bakgrunn regjeringen nå har fattet denne beslutning?
Begrunnelse
Den 17. november 2020 ble følgende vedtak fattet i Stortinget:
«Stortinget ber regjeringen etablere palliativ medisin som en medisinsk spesialitet, eller påbyggingsspesialitet, som gir en formalisering av kompetanse i palliativ medisin med status som medisinsk spesialitet. Muligheten for å bygge på læringsmål/innhold fra ulike spesialiteter skal inngå i etableringen av den nye spesialiteten. Som en følge av dette må det opprettes kliniske utdanningsstillinger.»
I supplerende tildelingsbrev av 19. september 2024 fra Helse- og omsorgsdepartementet til Helsedirektoratet fremgår det under punkt TTB2024-62 at arbeidet med egen legespesialitet i palliativ medisin skal stilles i bero. Dette til tross for at regjeringen i Meld. St. 9 2023–2024 Nasjonal helse- og samhandlingsplan 2024–2027, skriver at:
«Helsedirektoratet utarbeider en spesialisering for leger i palliasjon som del av oppfølgingen av palliasjonsmeldingen (Meld. St. 24 (2019–2020))».
Det fremkommer videre i Helsedirektoratets prosjektrapport «Etablering av palliativ medisin som legespesialitet i Norge» av 09.02.24 at Helsedirektoratet foreslår at:
«Spesialiteten palliativ medisin etableres som en egen spesialitet, som bygger på spesialistgodkjenning i andre relevante kliniske spesialiteter».