Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Arild Grande (A) til arbeids- og inkluderingsministeren

Dokument nr. 15:519 (2006-2007)

Innlevert: 31.01.2007
Sendt: 01.02.2007
Besvart: 07.02.2007 av arbeids- og inkluderingsminister Bjarne Håkon Hanssen

Arild Grande (A)

Spørsmål

Arild Grande (A): Stortinget er orientert om at Arbeids- og inkluderingsdepartementet arbeider med oppfølgingen av granskingen av Utlendingsdirektoratet, og i St.prp. nr. l (2006-2007) blir det orientert om at det tas sikte på en ferdigstillelse av arbeidet innen sommeren 2007.
Kan arbeids- og inkluderingsministeren si noe nærmere om når og hvordan Stortinget formelt vil bli orientert om resultatene av dette arbeidet?

Begrunnelse

Bjarne Håkon Hanssen (A)

Svar

Bjarne Håkon Hanssen: Som følge av granskingen av Utlendingsdirektoratet (UDI) våren 2006, jf. NOU 2006:14 og kontroll- og konstitusjonskomiteens Innst. S. nr. 237 (2005-2006), ble det opprettet et prosjekt i Arbeids- og inkluderingsdepartementet for å gjennomgå og forbedre departementets styring av direktoratet. Det ble også opprettet et oppfølgingsprosjekt i UDI. Både gjennom departementets prosjekt og i den løpende etatsstyringen av UDI fokuseres det på ledelse, styringsdialog, saksbehandling, rolleforståelse og kultur, i tråd med hva Stortinget har forutsatt.
Prosjektene vil avlevere sine konklusjoner og anbefalinger til meg i løpet av sommeren 2007, men resultater fra prosjektene blir i tillegg fortløpende implementert i departementets arbeid.
Stortinget vil bli orientert om helheten i arbeidet og de oppnådde resultatene i forbindelse med framleggingen av statsbudsjettet for 2008, dvs. i St.prp. nr. 1 (2007-2008).