Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:3728 (2025-2026)
Innlevert: 11.09.2026
Sendt: 14.09.2026
Besvart: 22.09.2026 av næringsminister Cecilie Myrseth

Marius Arion Nilsen (FrP): Mongstad - Norges eneste raffineri eksporterer det meste av sine produkter internasjonalt.
Kan statsråden avklare hvor mye, og av hva, som raffineres ved Mongstad, hvor store inntekter og resultater dette genererer og hvor mye som tilfaller statskassen direkte via eierskap, og indirekte via utbytte, skatter og avgifter og annet i år, sammenlignet med de 3 siste år?
Norsk raffineringskapasitet er redusert de senere år, men fremdeles har man en betydelig raffinneringskapasitet på Mongstad.
Det er knapphet på raffineringskapasitet i verden for tiden, noe som gir gode marginer og inntekter for bransjen.
Det er interessant å få vite hvor store produksjonsvolumer og inntekter anlegget på Mongstad generer i år, kontra tidligere år.

Cecilie Myrseth: