Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Marie Sneve Martinussen (R) til arbeids- og inkluderingsministeren

Dokument nr. 15:3556 (2025-2026)

Innlevert: 20.08.2026
Sendt: 20.08.2026
Besvart: 28.08.2026 av arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng

Marie Sneve Martinussen (R)

Spørsmål

Marie Sneve Martinussen (R): Hvor ofte avviser Nav søknader om sykepenger?

Begrunnelse

VG skriver 19. august om en mann som fikk avslått sin søknad om sykepenger. Han fikk forskuttert sykepenger fra arbeidsgiver, og må derfor tilbakebetale om lag fire månedslønner på grunn av vedtaket. Ifølge VG, begrunner Nav avslaget med at mannen egentlig ikke er syk, og at grunnen til at han ikke kunne gå på jobb handler om at sønnen har vært alvorlig syk. NAV mener at mannen vil bli bedre når sønnen blir friskere, og overstyrer legens medisinske vurdering. Jeg lurer på hva statsråden mener om denne saken, og om å få informasjon om hvor ofte NAV avviser søknader om sykepenger på grunnlag av at de gjør en annen medisinsk vurdering enn pasientens lege.

Kjersti Stenseng (A)

Svar

Kjersti Stenseng: I begrunnelsen for sitt spørsmål viser representanten til en konkret sak der Nav har fattet et vedtak om avslag på sykepenger, og spurt om hva jeg mener om denne saken. Som statsråd kommenterer jeg ikke Navs saksbehandling i enkeltsaker. Resten av dette svaret er derfor på generelt grunnlag, og er ikke en kommentar til saken som representanten har vist til.

For å ha rett på sykepenger fra Nav er det et vilkår i folketrygdloven § 8-4 om at søkeren er arbeidsufør på grunn av en funksjonsnedsettelse som klart skyldes sykdom eller skade. Arbeidsuførhet som skyldes sosiale eller økonomiske problemer o.l., gir ikke rett til sykepenger. I tillegg er det noen særskilte situasjoner som kan gi rett på sykepenger selv om søkeren ikke nødvendigvis er syk eller skadet.

Det er sykmeldingen som er grunnlaget for vurderingen av vilkåret om arbeidsuførhet, og i de aller fleste tilfeller gjøres dette automatisk. I noen tilfeller må saken utredes grundigere og de medisinske vilkårene vurderes manuelt, selv om det foreligger en sykmelding. Dette kan for eksempel skje der arbeidsgiver har uttrykt tvil om sykmeldingen er berettiget, eller dersom Nav blir kjent med at sykmeldingen kommer i forbindelse med særlige omstendigheter.

Arbeids- og velferdsdirektoratet har informert meg om at de ikke har statistikk over antall endelige vedtak om avslag der søkeren ikke oppfyller vilkåret om arbeidsuførhet etter folketrygdloven § 8-4. Endelig vedtak for § 8-4 gjøres fortsatt i det gamle saksbehandlingssystemet Infotrygd, og etaten har ikke statistikk for endelig utfall for disse sakene.

Det finnes imidlertid tall på vurderingene som er gjort hos det lokale Nav-kontoret i slike saker. Vurderingen av arbeidsuførhet etter § 8-4 og den endelige vedtaksprosessen er fordelt mellom Nav-kontoret og Nav arbeid og ytelser. Nav-kontoret vurderer de medisinske vilkårene og kan innstille til avslag dersom det vurderes at vilkåret om arbeidsuførhet ikke er oppfylt. Nav arbeid og ytelser fatter det endelige vedtaket.

I 2025 mottok Nav 3,6 millioner søknader om sykepenger. Nav-kontorene registrerte samme år 399 innstillinger til avslag begrunnet med manglende oppfyllelse av vilkåret om arbeidsuførhet etter § 8-4. Tallene kan bli justert som følge av etterregistreringer. Merk at disse tallene er innstillinger, og ikke endelige vedtak. Innstillingene kan derfor ikke benyttes som statistikk over endelige avslag på sykepenger.

Jeg vil også fremheve at brukere har rett til å klage på vedtak fra Nav som de er uenige i. Hvis man klager, vil saken bli vurdert på nytt av enheten som behandlet saken første gang. Dersom vedtaket ikke gjøres om, oversendes saken til Nav klageinstans. Avslag fra Nav klageinstans kan, i de fleste saker, ankes inn for Trygderetten.