Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:3337 (2025-2026)
Innlevert: 30.06.2026
Sendt: 30.06.2026
Besvart: 07.07.2026 av forsvarsminister Tore Onshuus Sandvik

Himanshu Gulati (FrP): Kan statsråden redegjøre for beslutningen som lå bak da det i en av Forsvarets nye rekrutteringsfilmer kun viser en person iført en forsvarsuniform som ber på et bønneteppe, sier Guds navn på arabisk, uten noe annet innhold enn Forsvarets slagord som tekst - og om hvorvidt den nevnte rekrutteringsfilmen er i tråd med religionsnøytraliteten som Forsvaret skal representere?
I en av forsvarets nye rekrutteringsvideoer vises en person i Forsvarets uniform som ber på et bønneteppe, sier Guds navn på arabisk, før Forsvarets heraldiske våpen og slagord blir presentert på slutten.
Forsvaret er folkets forsvar, og dette gjelder uavhengig av hvilken religion man tror på eller om man velger å ikke ha en tro. Forsvaret er - og skal være - en institusjon som skal forene alle nordmenn, uavhengig av livssyn. Offentlige tjenestepersoner som opptrer i uniform, enten det er politi, dommere eller soldater, skal være livssynsnøytrale. Det er tross alt et skille mellom religion og stat i Norge.
Jeg ber derfor statsråden om å redegjøre for beslutningen som lå bak publiseringen av rekrutteringsfilmen, og om hvorvidt denne filmen er forenlig med religionsnøytraliteten som Forsvaret skal representere.

Tore Onshuus Sandvik: Forsvaret har ansvar for egen kommunikasjon, og opplyser at filmen som representanten nevner, inngår i kampanjen “For alt vi har. Og alt vi er”. Forsvaret har produsert tre korte filmer innenfor tematikken mangfold og likestilling. Filmene viser en småbarnsfar som bysser barnet sitt, et homofilt par som gir hverandre et kyss på en togperrong og en muslim i bønn. Filmene er del av en større kommunikasjon fra Forsvaret, og må sees på som en del av en helhet.
Filmene er produsert i samarbeid med et reklamebyrå. Det er vanlig når et byrå lager filmer for Forsvaret at man går samlet ut med en pressemelding for å synliggjøre samarbeidet og de ferdige produkter. Det ble også gjort i dette tilfellet, der samtlige tre filmer var inkludert i pressemeldingen. Filmen der et homofilt par kysset hverandre er den eneste av disse som er brukt i Forsvarets kanaler, i anledning Pride. De andre filmene er ikke publisert i Forsvarets kanaler.
Forsvaret opplyser at intensjonen med filmen med en muslim i bønn, er å vise at Forsvaret er en arbeidsplass for alle, uansett religion. Tidligere reklamekampanjer med tema religionsutøvelse har høstet positive reaksjoner. Når det kommer til filmen representanten spør om har Forsvaret valgt å avvente videre plan for bruken.
Jeg er opptatt av at forsvarssektoren skal kunne rekruttere fra hele befolkningen, og nyte høy tillit i befolkningen. Den befolkningen er mangfoldig, slik sektorens personell også er. Omverden skal være trygge på at Forsvaret behandler sine ansatte med respekt og anerkjennelse. Forsvaret skal i tillegg rekruttere flere og bredere. For å lykkes med det, må vi sikre at Forsvaret oppleves som et attraktivt sted å jobbe for personellet, uansett hvilken bakgrunn de har, og slik at de kan trives og yte sitt beste. Det arbeides med lønn og insentiver for å beholde flere. Forsvaret har også utviklet en handlingsplan for likestilling og mangfold 2023-2026. Handlingsplanen inneholder en rekke tiltak for å rekruttere og beholde personer med ulik bakgrunn. Det er et mål at Forsvaret i større grad skal gjenspeile den befolkningen Forsvaret er satt til å forsvare.
Jeg vil også presisere at Forsvaret er livssynsåpent. Det betyr at i Forsvaret kan alle praktisere og utøve sin tro og sitt livssyn. I Grunnlovens § 16 fastsettes at alle innbyggere har rett til fri religionsutøvelse. At Forsvaret er livssynsåpent bekreftes i regelverket til Forsvaret. I forskrift om tros- og livssynstjeneste i Forsvaret § 4 slås det fast at feltprester eller tilsvarende har militær status, grad og uniform med tilhørende tros- eller livssynsidentifiserende bransjetegn. Direktiv om uniformer og antrekk i forsvarssektoren av 15. november 2025 regulerer hvilke religiøse symboler som kan brukes, og på hvilken måte. Utøvelse av tro og livssyn i Forsvaret ivaretas blant annet av Forsvarets tros- og livssynskorps, der prester, humanister og imamer inngår. Det at Forsvaret er livssynsåpent er et mål i seg selv, men bidrar også til økt mangfold og rekruttering.