Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Håkon Snortheim (H) til barne- og familieministeren

Dokument nr. 15:2956 (2025-2026)

Innlevert: 02.06.2026
Sendt: 03.06.2026
Til behandling

Håkon Snortheim (H)

Spørsmål

Håkon Snortheim (H): Kan statsråden redegjøre for hvorfor enkelte plattformer som for eksempel Roblox, Telegram og Discord i praksis synes å falle utenfor regjeringens forslag til regulering av sosiale medier, til tross for at politi- og fagmyndigheter har pekt på disse som særlig utsatte arenaer for kriminalitet mot barn, hvilke mekanismer i DSA regjeringen mener vil løse utfordringene som er tatt ut av lovforslaget og hva som er årsaken til at innlemmelsen og gjennomføringen av DSA i Norge fortsatt ikke er på plass?

Begrunnelse

Regjeringen presenterte i fjor et forslag om aldersgrense for sosiale medier. I det opprinnelige forslaget ble det åpnet for å pålegge tilbydere av sosiale medier krav om aldersverifisering og sanksjoner ved manglende etterlevelse. Ifølge en artikkel i Rett24, er bestemmelsen i stor grad fjernet fra det oppdaterte forslaget, etter innvendinger knyttet til EØS-retten og gjennomføringen av EUs forordning om digitale tjenester (DSA). Flere jurister og fagmiljøer har stilt spørsmål ved hva som i praksis gjenstår av regulering.

Samtidig fremstår det uklart hvilke tjenester som skal omfattes av loven. Plattformer som Roblox og Discord trekkes jevnlig frem av politiet, Kripos og andre fagmiljøer som arenaer hvor barn kan utsettes for grooming, alvorlig kriminalitet og annen alvorlig risiko. Disse plattformene synes ikke å være omfattet på samme måte som «tradisjonelle» sosiale medier, selv om tjeneste har mange av de samme funksjonene. Roblox er også omfattet av DSA, som regjeringen lener seg på for å håndheve dette, men vil samtidig holde de utenfor regjeringens eget forslag. Plattformen har mange av de samme funksjonene; opprette profiler, sende og motta direktemeldinger osv.

Regjeringen har videre vist til at DSA vil gi det regulatoriske rammeverket for håndheving ovenfor plattformene. DSA er imidlertid fortsatt ikke innlemmet i EØS-avtalen, og det er uklart når det vil finne sted.

Senest i Aftenposten fredag 29. mai, ble Roblox blir trukket frem i et møte mellom fagmiljøene og regjeringen.

Hvis Norge skal regulere plattformer med mål om å verne barn mot skadelig og farlig innhold, er det høy risiko for at den særnorsk definisjon av "sosiale medier" ikke favner riktig. For å verne om barn og unge er Norge helt avhengig av å bruke det felleseuropeiske DSA-apparatet og definere risiko ut fra funksjon (risiko for grooming, rekruttering eller lignende), ikke ut fra sjanger (om det kalles et spill eller en nyhetsfeed).

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig