Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Morten Stordalen (FrP) til energiministeren

Dokument nr. 15:2743 (2025-2026)

Innlevert: 15.05.2026
Sendt: 15.05.2026
Besvart: 22.05.2026 av energiminister Terje Aasland

Morten Stordalen (FrP)

Spørsmål

Morten Stordalen (FrP): Hvordan vil statsråden sikre forutsigbarhet, når NVE ikke gir klare svar på hvilke sertifiseringer som er tilstrekkelige, eller hvordan kravet til uavhengighet skal praktiseres i små virksomheter?

Begrunnelse

Dette er et oppfølgingsspørsmål til statsrådens svar på skriftlig spørsmål nr. 2656 (2025–2026) om energikartleggingsforskriften.
Mener statsråden at forskriften er treffsikker når den i praksis pålegger små og mellomstore entreprenørbedrifter med høyt diesel- og energiforbruk å kjøpe kostbare energikartlegginger for å dokumentere kjent energibruk? Vil statsråden vurdere å justere regelverket slik at eksisterende sertifiseringer som Miljøfyrtårn og ISO 14001 godtas?
I små entreprenørbedrifter som vil rammes av denne forskriften er det få ansatte. Hva skal konkret til for at en ansatt kan anses som «uavhengig» i denne sammenhengen?

Terje Aasland (A)

Svar

Terje Aasland: Etter energikartleggingsforskriften vil kravet til energikartlegging være oppfylt dersom foretaket har gyldig sertifisering i et energiledelsessystem eller miljøledelsessystem som inneholder en energikartlegging og denne oppfyller minimumskravene til energikartlegging etter energikartleggingsforskriftens § 4. Energi- og miljøledelsessystemer er i kontinuerlig utvikling. Etter hvert som det opparbeides mer erfaring med regelverket hos relevante aktører, vil det bli enklere for NVE å veilede om hvilke sertifiseringer som normalt vil oppfylle forskriftens funksjonskrav.

Energikartlegging av bygninger anses som gjennomført dersom bygningen har gyldig energiattest.

Energikartleggingsforskriften åpner for at foretakene benytter egne ansatte til å gjennomføre energikartleggingen, forutsatt at de oppfyller kvalifikasjonskravene og så lenge foretaket sørger for at energikartleggingen utføres på en uavhengig måte. Dette er utdypet i NVEs veileder til forskriften. Her fremgår det at kravet vil være oppfylt dersom de ansatte gis både tid, ressurser og frihet til å kunne utføre energikartleggingen slik en ekstern aktør ville gjort.