Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Erlend Larsen (H) til forsknings- og høyere utdanningsministeren

Dokument nr. 15:2415 (2025-2026)

Innlevert: 17.04.2026
Sendt: 17.04.2026
Besvart: 24.04.2026 av forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland

Erlend Larsen (H)

Spørsmål

Erlend Larsen (H): Vil statsråden ta initiativ til at studentene som er ofre for konkurs skal få tilbud om å sluttføre studiene ved Universitetet i Tromsø?

Begrunnelse

Det ligger an til at stortingsflertallet går i mot å utvide lånemulighetene til studentene som er ofre for konkursen ved Pilot flyskole. Statsråden sa i stortingsdebatten at hun synes det er problematisk å gi utdanningsstøtte til studenter som går på ikke-akkreditert utdanning. Hun har også uttrykt frykt for at studentene skal få for stor studiegjeld.
Dette kan statsråden løse ved å åpne for at studentene kan få tilbud om å sluttføre studiene ved universitetet i Tromsø, enten på økonomiske vilkår som ordinære studenter, eller at de betaler skolens kostnader.

Sigrun Aasland (A)

Svar

Sigrun Aasland: Pilot Flight Academy AS (PFA) begjærte oppbud og konkurs 2. januar. PFA hadde aktive studenter på én utdanning, Integrert trafikkflygerutdanning (120 studiepoeng, stedbasert). Utdanningen var akkreditert av NOKUT etter fagskoleloven, samtidig som PFA var Approved Training Organisation (ATO), godkjent av Luftfartstilsynet, for å kunne tilby pilotopplæring i tråd med internasjonalt regelverk.

Jeg viser til mitt svar 9. mars 2026 knyttet til representantforslag 122 S (2025-2026) om tilrettelegging for studentene fra PFA, der jeg beskrev mulige løsninger. Studentene kan søke opptak til en utdanningsinstitusjon med tilsvarende utdanning i Norge som er akkreditert av NOKUT, og som gir rett på utdanningsstøtte fra Lånekassen. Det er i så fall opp til den aktuelle institusjonen å vurdere om studentene kan tas opp etter deres opptakskrav og om studenten kan få godkjent de delene av utdanningen som studenten har gjennomført ved PFA, i den nye utdanningen. Studentene kan også søke seg til et opplæringstilbud som ikke er akkreditert av NOKUT. De vil i så fall ikke ha rett til utdanningsstøtte fra Lånekassen.

Universitetet i Tromsø – Norges arktiske universitet (UiT) tilbyr i dag en treårig bachelorutdanning i luftfartsfag. Jeg viser til at de tidligere studentene ved PFA kan søke på denne utdanningen i det ordinære opptaket. Dersom de oppfyller opptakskravene og blir rangert høyt nok til å få tilbud om en studieplass, kan de få opptak. UiT vurderer selv kapasiteten på sine utdanninger innenfor sitt økonomiske handlingsrom. Pilotutdanningen er en ressurskrevende utdanning med en omfattende opptaksprosess, og 24 studenter blir per i dag tatt opp årlig. Det er viktig at alle søkere konkurrerer på like vilkår om disse plassene.

Jeg viser avslutningsvis til behandlingen av representantforslag 122 S (2025–2026), jf. Innst. 179 S (2025–2026), som ble debattert i Stortinget 14. april 2026 og votert 21. april 2026. Regjeringens oppfølging av saken tar utgangspunkt i Stortingets behandling av denne saken.