Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Lise Selnes (A) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:2411 (2025-2026)

Innlevert: 17.04.2026
Sendt: 17.04.2026
Besvart: 24.04.2026 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Lise Selnes (A)

Spørsmål

Lise Selnes (A): Hvordan følger statsråden opp Stortingets vedtak om kjøp av fjerntog til Rørosbanen?

Begrunnelse

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: Jeg viser til mitt tidligere svar på spørsmål nr. 536 datert 26. november 2025. Der orienterte jeg Stortinget om at i lys av at elektrifisering av Trønderbanen kan bli forsinket, må alternative løsninger for å dekke behovet for nye tog på Rørosbanen kartlegges. I tillegg til at økonomiske, tekniske og juridiske forhold ved bruk av ulike togtyper må vurderes helhetlig opp mot utvikling i togtilbudet på strekningen. Dette arbeidet pågår og regjeringen vil ifm. statsbudsjettet for 2027 ta stilling til om det skal kjøpes flere tog.
Videre opplyste jeg Stortinget i mitt svar på spørsmål nr. 536 om at fristen for å utløse opsjoner på korte bimodale fjerntog er mai 2026, mens fristen for å bestille flere lange bimodale fjerntog tilsvarende togene som er bestilt til Nordlandsbanen er i januar 2027. Nærmere avklaringer har avdekket at overskridelse av denne fristen ikke får konsekvenser for pris eller leveransetidspunkt. Jernbanedirektoratet har opplyst om materiellbehovet blant annet for Rørosbanen kan vurderes helhetlig ifm. budsjettprosessen for 2027.