Skriftlig spørsmål fra Une Bastholm (MDG) til fiskeri- og havministeren
Dokument nr. 15:1811 (2025-2026)
Innlevert: 02.03.2026
Sendt: 02.03.2026
Til behandling

Spørsmål
Une Bastholm (MDG): Jeg viser til statsrådens svar datert 17.2.2026 på skriftlig spørsmål fra undertegnede om den sterke nedgangen i fiskebestander i norske farvann i perioden 2013-2025. I svaret skriver statsråden at “at forvaltningen i stor grad har fulgt forskernes råd, men at det “for noen bestander har det blitt satt for høye kvoter sett i sammenheng med at økosystemer er i endring.”
Kan fiskeriministeren legge frem en liste over alle tilfellene der fiskekvoter er satt høyere enn faglige råd i perioden 2010 til og med 2025?
Begrunnelse
I sitt svar 17.2.2026 skriver statsråden at nedgang i samlet bestandsstørrelse fra 2013 blant annet skyldes redusert rekruttering til store og viktige bestander som makrell og nordøstarktisk torsk og at mange av bestandene fremdeles er innenfor rammene av det som omtales som bærekraftig høsting. Samtidig er det flere eksempler de siste årene på at kvotene er satt høyere enn faglige råd. Dette skyldes blant annet forvaltningsregelen om å ikke redusere skreikvotene med mer enn 20 prosent per år for å sikre forutsigbarhet for fiskerinæringen. På bakgrunn av dette har kvotene for skreien i flere år har blitt redusert med 20 prosent, det er grunn til å tro at de burde vært redusert mer for å oppnå best mulig forvaltning av norske fiskeriressursene og unngå den sterke bestandsnedgangen vi har sett for bestanden de siste årene. Jeg viser blant annet til følgende utdrag fra NRK 17.7.2023. “Norske og russiske havforskarar sitt råd for 2024 er på 453.427 tonn. Det er innanfor forvaltningsregelen om 20 prosent endring – Dersom vi hadde sett bort frå forvaltningsregelen, ville kvoterådet for neste år vore på 355.000 tonn, seier forskingsdirektør” seier forskingsdirektør Geir Huse i Havforskingsinstituttet.” Jeg viser også til at de vedtatte kvotene for 2023 og 2022 begge var en reduksjon på 20 prosent. Et annet tilfelle er makrellbestanden der kvotene har vært høyere forskernes råd over flere år, blant annet fordi kyststatene ikke blir enige om sine kvoteandeler.
Jeg ber derfor om en liste over alle tilfeller der kvotene er satt høyere enn faglige vurderingen av bestanden skulle tilsi.
Svar
Svaret er ennå ikke tilgjengelig