Skriftlig spørsmål fra Oda Indgaard (MDG) til samferdselsministeren
Dokument nr. 15:1612 (2025-2026)
Innlevert: 15.02.2026
Sendt: 16.02.2026
Besvart: 23.02.2026 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Spørsmål
Oda Indgaard (MDG): BaneNOR mener det ikke er hensiktsmessig å åpne ferdig bygget strekning med dobbeltspor mellom Oslo-(nesten)Hamar fordi de da må bygge midlertidig gammelt signalanlegg. Samtidig er ERTMS kraftig forsinket.
BaneNOR forklarer årsaken til dette blant annet med umoden teknologi og at innføringen av ERTMS er nybrotsarbeid. I lys av dette, hvor trygg er statsråden på at ERTMS vil være klart og modent for strekningen Oslo-Hamar i 2032?
Begrunnelse
BaneNOR skriver på sine nettsider om forsinkelsen på åpning av dobbeltspor Hamar-Oslo: "Samtidig gir utsettelsen mulighet til å samkjøre med utrulling av neste generasjons signalsystem, ERTMS. Det gir en helhetlig og fremtidsrettet løsning uten et fordyrende, midlertidig signalanlegg.
− Det er aldri positivt med forsinkelser. Men fordelen med endringen i prognosen er at dobbeltsporet kan åpnes med det felleseuropeiske signalanlegget ERTMS". Tidligere åpning vil måtte bety midlertidig bygging av gammelt signalanlegg. Det er viktig å vite hvor sannsynlig det vil være at ERTMS faktisk vil være klart i 2032 for å også være trygg på at det ikke lønner seg å bygge midlertidig signalanlegg som tross alt burde kunne gi noe samfunnsnytte av ferdig bygget infrastruktur.

Svar
Jon-Ivar Nygård: Som jeg har orientert om i Prop 1 S 2025-2026, er Bane NOR i gang med å utarbeide en ny strategi og plan for utrullingen av ERTMS. Hensynet til å kunne realisere tilbudsforbedringene som følger av pågående investeringsprosjekter, vektlegges høyt.
Jeg vil komme tilbake til Stortinget med en orientering om planen for det videre arbeid med ERTMS i forbindelse med statsbudsjettet.
Når det gjelder strekningen Oslo-Hamar, viser jeg til mitt svar til Stortinget 12. februar i år, der jeg uttrykte en klar forventning om at Jernbanedirektoratet og Bane NOR må vurdere alle muligheter for å redusere den varslede forsinkelsen.