Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1573 (2025-2026)
Innlevert: 12.02.2026
Sendt: 13.02.2026
Besvart: 24.02.2026 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Marit Vea (V): Gitt høye fødselstall, bemanningsproblemer og klare faglige råd, når vil regjeringen sørge for at det etableres en ny lavrisikoenhet for fødsler ved OUS?
I 2023 ble ABC-klinikken ved Ullevål sykehus nedlagt. Begrunnelsen som ble oppgitt var jordmormangel og synkende fødselstall. Antallet fødsler var i 2022 på et lavere nivå enn tidligere år, og Helse Sør-Øst oppga i et skriftlig svar til stortingsrepresentant Guri Melby i 2023 at "utviklingen ser ut til å fortsette".
I 2024 og 2025 har imidlertid antallet fødsler i Norge steget, og særlig blant førstegangsfødende i Oslo. På Ullevål sykehus ble det født i gjennomsnitt ett barn ekstra per døgn i fjor, sammenlignet med året før. Det fører til mer krevende dager for ansatte ved fødeavdelingen, som allerede er i en krevende bemanningssituasjon.
Jordmødre ved Ullevål sykehus gikk i desember 2025 ut i Aftenposten og etterlyste en lavrisikoenhet ved OUS. De mener det vil bidra til mindre overdiagnostikk og overbehandling, i tillegg til at fødekvinner vil få større valgfrihet i omsorgen. Jordmødrene, med støtte fra blant en artikkel i Tidskriftet for den norske legeforening (av 3. november 2025) mener at det ikke er mulig å tilby reell differensiert fødselsomsorg uten at dette tilbudet er adskilt fra øvrige fødeavdelinger. Gitt at 14 av 19 jordmødre ved ABC-enheten sluttet å jobbe på Ullevål sykehus da enheten ble stengt, er det grunn til å anta at opprettelsen av en slik enhet også vil kunne bidra til enklere rekruttering, i en situasjon der sykehusene skriker etter erfarne fagfolk.

Jan Christian Vestre: Helse- og omsorgsdepartementet har innhentet innspill fra Helse Sør-Øst RHF som igjen har innhentet innspill fra Oslo universitetssykehus HF. De opplyser at fødeavdelingen ved Oslo universitetssykehus HF i dag tilbyr differensiert fødselsomsorg som rettesnor for hvordan helseforetaket møter fødende kvinner og tilpasser seg til deres behov og ønsker. Årsaken til nedleggelse av ABC-klinikken i 2023 var et behov for å kunne prioritere personell slik at alle fødende fikk et godt og likeverdig fødetilbud, spesielt de med forhøyet risiko.
Oslo universitetssykehus HF opplyser videre at det er enighet om at lavrisikofødende bør tilbys en tilpasset behandling. Dette er noe mange kvinner ønsker, det gir god kvalitet, og det er ressursbesparende. Helseforetaket planlegger nå for et tilbud der lavrisikoenheten ikke er fysisk adskilt fra resten av fødeavdelingen. Dette gir mulighet for å tilpasse bemanningen, og den fødende slipper å flyttes dersom fødselen endrer karakter. En slik organisering gjør også at jordmødrene får kompetanse både på lav- og høyrisikofødsler.
Oslo universitetssykehus HF opplyser avslutningsvis at rekruttering av jordmødre er en stor utfordring for alle de store fødeavdelingene. Helseforetaket trenger jordmødre som vil jobbe tredelt turnus i sykehus, og som kan ta imot barn hos både lavrisiko og høyrisiko fødende, siden dette er en oppgave som annet helsepersonell ikke kan ivareta. Et økende antall fødsler øker nødvendigheten av en organisering av fødetilbudet som på best mulig måte benytter den kjernekompetansen jordmødre i sykehus utgjør.
Jeg nevner også at Helse- og omsorgsdepartementet har inngått en intensjonsavtale med Oslo kommune om et felles initiativ for et helhetlig svangerskaps-, fødsels- og barseltilbud i Oslo. Hovedmålet er å utrede, utvikle og prøve ut modeller for sømløse tjenester gjennom hele svangerskaps-, fødsels- og barselperioden i Oslo. Prosjektet er en del av regjeringens Prosjekt X-satsing, hvor vi sammen med KS følger med på utvalgte prosjekter der sykehus og kommuner prøver ut nye og innovative måter å samarbeide på. Erfaringene fra prosjektene skal inngå i regjeringens arbeid med en helsereform.