Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1450 (2025-2026)
Innlevert: 04.02.2026
Sendt: 04.02.2026
Besvart: 10.02.2026 av forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland

Simen Velle (FrP): Konkursen til Pilot Flight Academy har medført at 174 studenter står igjen med hundretusener i usikret gjeld og en halvferdig utdanning. Skolen har vært godkjent av NOKUT, og studentene har følt seg trygge, men er nå satt i en ekstraordinær og vanskelig situasjon, der det haster å finne en løsning.
Vil statsråden sørge for at Lånekassen gis anledning til å gi ekstralån, rentefritak og andre ekstraordinære tiltak, slik at studentene får mulighet til å fullføre sin utdannelse?
I situasjonen som har oppstått er det ingen instanser som tar ansvar. Alle skylder på hverandre, mens studentene blir stående igjen uten reelle løsninger Kunnskapsdepartementet har bekreftet at det ikke finnes et sikkerhetsnett for studentene hvis skolen går konkurs. Departementet opplyser at studenter stiller som ordinære kreditorer ved en konkurs., og at de selv må melde inn krav i det eventuelle konkursboet. Det fremstår som urimelig at studentene rammes så hardt av en konkurs de ikke selv har hatt noen mulighet til å påvirke.
Skolen har vært i hardt vær økonomisk over lang tid, og tapte i 2023 mer enn 41 millioner kroner. Da hadde selskapet en gjeldsbyrde på 124 millioner kroner, hvorav rundt halvparten var gjeld til morselskapet i konsernet. En urevidert oversikt over selskapets resultatregnskap og balanseoppstilling så langt i 2025 viser at gjeldsbyrden per 30. september 2025 var økt til 141,8 millioner kroner. På samme tidspunkt hadde selskapet 10,3 millioner kroner i eiendeler, hvorav 3,0 millioner kroner var bankinnskudd.
Sandefjords Blad har omtalt gjeldssituasjonen flere ganger tidligere, sist i november, hvor pilotskolen hadde utestående 3,8 millioner kroner i betalingsanmerkninger som hadde gått til inkasso.

Sigrun Aasland: Jeg har stor forståelse for at det er krevende for studentene som har fått avbrutt utdanningen sin på grunn av konkursen ved Pilot Flight Academy AS (PFA).
Situasjonen deres er ekstra vanskelig som følge av at PFA har tatt svært høye skolepenger fra sine studenter, langt over det som er vanlig på andre private fagskoler. Lånekassen gir lån også til skolepenger til alle fagskoler som er akkreditert av NOKUT.
NOKUT gjennomførte faglig tilsyn med fagskoleutdanningen ATP(A) Integrert Trafikkflygerutdanning ved PFA i 2024. NOKUT fant mangler ved utdanningen, som styret ved fagskolen fikk ansvar for å rette opp innen ett år. NOKUT etterspurte ny dokumentasjon kort tid før konkurs ble åpnet 2. januar 2026.
Jeg mener vi bør se nærmere på reguleringen av private fagskoler, herunder nivået på skolepenger de har anledning til å kreve inn. Dette arbeider jeg nå med,
Når det gjelder studentene har de både anledning til ytterligere studiefinansiering og til betalingsutsettelser dersom de ikke går over i andre utdanningsløp. Søkere har rett til støtte fra Lånekassen for utdanning innen 480 studiepoeng, tilsvarende syv år. Studentene som gikk ved PFA og ikke har brukt opp støtterammen kan fortsette å få utdanningsstøtte til akkreditert utdanning på lik linje med andre studenter.
Lånekassen har også ordninger som skal ivareta tilbakebetalere med midlertidige betalingsutfordringer. Dette inkluderer rett til betalingsutsettelser på inntil 3 år og sletting av renter ved lav inntekt på grunn av for eksempel arbeidsledighet.
For å ivareta studentene og ikke gi dem for høy gjeld etter endt utdanning, er det satt en grense for å motta tilleggslånet til skolepenger ved akkreditert trafikkflygerutdanning i Norge på 2 studieår. Ikke alle som fullfører utdannelsen er sikret jobb som flyger i etterkant, og det er derfor viktig å sette en grense for hvor høyt studielån de kan få uten sikker inntekt for å nedbetale gjelden sin.
Mange private fagskoler, som PFA, er organisert som aksjeselskap og dermed underlagt aksjeloven. Aksjeloven viser tydelig at styret har ansvar for selskapets økonomi, og at denne er forsvarlig. Fagskolene er selv ansvarlige for å sørge for at virksomheten drives i tråd med gjeldende regelverk.