Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Tage Pettersen (H) til kultur- og likestillingsministeren

Dokument nr. 15:1392 (2025-2026)

Innlevert: 30.01.2026
Sendt: 02.02.2026
Besvart: 09.02.2026 av kultur- og likestillingsminister Lubna Boby Jaffery

Tage Pettersen (H)

Spørsmål

Tage Pettersen (H): Kan kultur- og likestillingsministeren forklare hvorfor den varslede forskriften for gjennomføring av DNS-blokkering fortsatt ikke foreligger, til tross for at Stortinget gjentatte ganger har gitt tydelige føringer om at forskrift må være på plass før tiltak iverksettes, og hvordan ministeren vurderer at Lotteritilsynet likevel har sendt ut varsel om blokkering til 178 selskaper uten hjemmel i forskrift?

Begrunnelse

Stortinget har ved to anledninger i perioden 2024–2025 gitt klart uttrykk for at regjeringen først måtte utarbeide og sende på høring en forskrift som regulerer praktisering av DNS-blokkering. Kontroll- og konstitusjonskomiteen har også kritisert regjeringens fremgangsmåte, og ordlyden i komiteens merknader ga en klar forventning om at forskriften skulle sendes på høring etter valget. Regjeringen anerkjente denne kritikken og slo fast at man ville avvente en forskriftsløsning.
I november 2025, sendte Lotteritilsynet plutselig varsel om DNS-blokkering til hele 178 aktører. Dette ble gjort uten at forskriften som Stortinget har forutsatt, er på plass.
Statsråden har ved flere anledninger har uttalt at forskriften skulle komme i løpet av høsten 2025.
Tiltaket har også møtt betydelig motstand fra internettleverandørene. Telenor har sendt et tydelig brev til Lotteritilsynet og påpekt flere juridiske problemer: at DNS-blokkering kan bryte med nettnøytralitet etter ekomloven § 4-2, at ISP-er ikke har ansvar for innhold etter ehandelsloven § 16, samt at leverandørene har taushetsplikt etter ekomloven § 3-10. Datatilsynet har i tillegg fremhevet at sentrale personvernhensyn ikke er tilstrekkelig utredet.
Når et statlig tilsyn – til tross for klare stortingssignaler – velger å iverksette tiltak uten lovpålagt forskrift, reiser dette alvorlige spørsmål om demokratiske prosesser, rettssikkerhet og personvern. Det er derfor nødvendig at kulturministeren forklarer hvorfor forskriften fortsatt ikke foreligger, og hvordan regjeringen vurderer Lotteritilsynets fremgangsmåte sett i lys av Stortingets klare føringer.

Lubna Boby Jaffery (A)

Svar

Lubna Boby Jaffery: Stortingets lovvedtak, sammen med lovproposisjonen, gir Lotteritilsynet mulighet til å pålegge internettilbydere å gjennomføre DNS-blokkering av nettsteder som tilbyr pengespill rettet mot det norske markedet uten tillatelse. Iverksettelse av DNS-blokkering må derfor ikke avvente til det vedtas en forskrift. For øvrig viser jeg til mine tidligere svar til representant Finn Krokeide, se blant annet besvarelse av spørsmålet den 19.12.25, jf. Dokument nr. 15:871 (2025-2026).
Arbeidet med forskriften er likevel høyt prioritert, og det vil sendes et forslag på høring om kort tid.