Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1384 (2025-2026)
Innlevert: 30.01.2026
Sendt: 02.02.2026
Besvart: 09.02.2026 av kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran

Anne Lise Gjerstad Fredlund (SV): Kommunen har pekt ut to områder for vurdering til en reguleringsplanprosess: Bærevann og Vindsås-Nukedal.
Hvor lang tid mener statsråden det er forsvarlig og nødvendig å bruke i en ordinær reguleringsprosess av de to spesifikke områdene, og hvordan vil statsråden engasjere seg for å bistå kommunen i å sikre en forsvarlig reguleringsprosess, som samtidig har stor nok framdrift til å sikre realisering av prosjektet?
Forekomstene av sjeldne jordarter på Fensfeltet i Nome kommune, er av regjeringen omtalt som nasjonalt og internasjonalt strategisk viktige.
Finansministeren har selv adressert prosjektet i møte med Donald Trump. https://www.nrk.no/vestfoldogtelemark/stoltenberg_-ingen-fare-for-at-trump-vil-kjope-telemark-1.17404731.
Næringsministeren har nominert prosjektet til Mineral Security Partnership. https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/naringsministeren-foreslar-fensfelt-prosjekt-som-msp-prosjekt/id3083693/
I dag er allikevel framdriften i prosjektet prisgitt ordinære kommunale planprosesser etter plan- og bygningsloven. Det betyr at Nome kommune med rundt 6500 innbyggere, alene står ansvarlig for framdriften i et komplisert prosjekt som omtales som nasjonalt- og internasjonalt strategisk viktig.
Kommunen har pekt ut to områder for vurdering til en reguleringsplanprosess: Bærevann og Vindsås-Nukedal.

Bjørnar Skjæran: Fensfeltet inneholder Europas største dokumenterte forekomst av sjeldne jordmetaller som brukes i produksjon av sterke magneter til bl.a. havvindturbiner og forsvarsteknologi. Selskapet Rare Earth Norways prosjekt i Fensfeltet er utpekt som et prosjekt i Minerals Security Partnership. I regjeringens mineralstrategi er det flere tiltak rettet mot Fensfeltet, nettopp for å bidra til god fremdrift for nødvendige avklaringer for utvikling av gruveprosjektene.
Kommunene er planmyndighet etter plan- og bygningsloven. De utarbeider egne planer og behandler private forslag til reguleringsplaner. Berørte statlige og regionale myndigheter har rett og plikt til å delta i planleggingen. De skal veilede kommunene og gi informasjon som kan ha betydning for planleggingen. Statlige og regionale organer kan også fremme innsigelse til forslag til kommunale arealplaner i spørsmål som er av nasjonal eller vesentlig regional betydning. Dersom innsigelsene ikke blir løst gjennom dialog mellom kommunen og innsigelsesmyndigheten eller gjennom mekling hos statsforvalteren, sendes saken til Kommunal- og distriktsdepartementet for endelig avgjørelse. Hvor lang tid planlegging etter plan- og bygningsloven vil ta er blant annet avhengig av hva slags planprosess kommunen velger, hvor mye ressurser kommunen og aktuelle tiltakshavere setter av til nødvendige utredninger og planlegging, og hvor sterke lokale, regionale og nasjonale interesser det er knyttet til de aktuelle industriområdene.
Nærings- og fiskeridepartementet har gitt økonomisk støtte til Nome kommune for å styrke kapasiteten og kompetansen i prosessen med arealavklaring. Kommunen har også etablert en planressursgruppe med representanter fra statsforvalteren, fylkeskommunen, Mattilsynet, Statens vegvesen, Norges vassdrag- og energidirektorat (NVE), Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA), Miljødirektoratet og Direktoratet for mineralforvaltning med Bergmestere for Svalbard (DMF) som følger prosessen tett. At kommunen etablerer en fast arena med berørte statlige og regionale myndigheter tidlig i planleggingen er viktig for å sikre at nasjonale og viktige regionale interesser blir formidlet og hensyntatt i planleggingen. Det er også viktig for å redusere tidsbruken i planprosessen. Jeg vil berømme kommunen for å dra inn så mange relevante statlige aktører i arbeidet for at planprosessen skal gå best mulig.