Margit Bye (MDG): Kan statsråden garantere at en mer enhetlig og likeverdig praktisering av BPA-ordningen i alle landets kommuner ikke vil gå ut over tilbudet i de kommunene og bydelene med gode ordninger, men heller øke standarden for alle andre kommuner?
Begrunnelse
Et flertall på Stortinget er nå enige i at FN-konvensjonen om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne (CRPD) skal inkorporeres i menneskerettighetsloven. Dette er en historisk utvidelse av funksjonshindredes rettigheter, som vil og bør ha konsekvenser for BPA-tilbudet for funksjonshindrede i norske kommuner.
Artikkel 5 i CRPD stadfester viktigheten av likhet for loven i behandlingen av mennesker med nedsatt funksjonsevne. Det er store forskjeller mellom hvem som får tilbud om BPA i forskjellige norske kommuner, og hvilke rammer kommunene legger for BPA-ordningen sin. I Oslo er det også store forskjeller mellom hvordan BPA-ordningen praktiseres av de forskjellige bydelene. Enkelte kommuner og bydeler, som til dels bydel Sagene i Oslo, er kjent for å være langt bedre enn andre kommuner/bydeler på tilrettelegging, og på å prioritere BPA-ordningen - selv når det kuttes stort i bydelsøkonomien. Dette er på ingen måte luksusordninger, men de har klart å unngå flere av de uverdige situasjonene som vi har sett fra andre kommuner som ikke har råd til å opprettholde et godt nok tilbud.
Regjeringen har sagt at de skal komme tilbake til Stortinget med forslag om hvordan BPA-ordningen skal videreutvikles. I NOU 2021:1, (Selvstyrt er velstyrt: Forslag til forbedringer i ordningen med brukerstyrt personlig assistanse) foreslo utvalget en mer detaljert og helhetlig regulering av BPA-ordningen, som en løsning for å dempe de store variasjonene i hvordan ordningen praksiseres i forskjellige kommuner. Ettersom Regjeringen tidligere har avvist å overføre forvaltningen av ordningen til staten, peker dette seg ut som en potensiell løsning for å sørge for koherens i tilbudet av BPA og oppfylle CRPDs krav om likeverdige tjenester.
Men, med en mer regulert og detaljstyrt tjeneste kan man risikere at de som bor i kommuner eller bydeler med gode BPA-ordninger, får sitt tilbud svekket. Dette gjelder særlig dersom man ikke sørger for at rammene legges på et godt nok nivå og sørger for tilstrekkelig statlig finansiering.