Skriftlig spørsmål fra Mari Holm Lønseth (H) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:3149 (2024-2025)
Innlevert: 18.09.2025
Sendt: 19.09.2025
Til behandling

Mari Holm Lønseth (H)

Spørsmål

Mari Holm Lønseth (H): Hvordan har det seg at en person dømt til forvaring for svært alvorlig kriminalitet, nærmest har levd i frihet i flere år, og hva vil statsråden foreta seg for å sikre at straffedømte ikke får diktere vilkårene for straffegjennomføring?

Begrunnelse

Mange er opprørt over at forvaringsdømte Eirik Jensen i flere år har unngått straffegjennomføring. Aftenposten skriver 18.09.25 at Jensen de fire siste månedene har nektet å ta i bruk fotlenke.

Bakgrunnen for at den straffedømte ikke skal ha tatt i bruk fotlenken, er bl.a. at vilkårene for straffegjennomføring angivelig skal være for strenge. Det kan ikke være slik at det er den straffedømte som får diktere vilkårene for sin straffegjennomføring.

Den absolutte hovedregelen er at personer dømt for alvorlig kriminalitet skal sone i fengsel. Dette handler også om hensynet til ofrene og til samfunnet for øvrig. Ikke minst handler det om folks tillit til rettssystemet.

Det er alvorlig om dagens system legger opp til at straffedømte kan trenere straffegjennomføring, og i praksis leve i frihet. Et alternativ bør være at straffedømte soner i fengsel i påvente av at eventuell avtale om annen type soning er inngått.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig