Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:2943 (2024-2025) Innlevert: 17.08.2025 Sendt: 18.08.2025 Besvart: 25.08.2025 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård
Siv Mossleth (Sp): Jeg merker meg at ministeren bekrefter at Norske tog og SJ har vært i Tyskland og testkjørt et mulig lokomotiv i til Nordlandsbanen, uten å svare konkret på spørsmålet mitt om hva konklusjonen etter befaringen i Tyskland er. Men Nasjonal signalplan beskriver rekkefølgen for utrulling av ERTMS på det norske jernbanenettet. Der ligger det antakelig viktige premisser for Nordlandsbanen.Kan ministeren helt konkret redegjøre for status for oppdatert/revidert nasjonal signalplan, hvilke konkrete prioriteringer inneholder planen?
Jon-Ivar Nygård: Jeg viser til side 97 i Prop. 146 S (2024–2025), med omtale av status for innføring av nytt signalsystem (ERTMS). Bane NOR arbeider nå med å ferdigstille ny plan for utrulling av ERTMS – Nasjonal signalplan. Samferdselsdepartementet vil komme tilbake til Stortinget om saken.