Skriftlig spørsmål fra Silje Hjemdal (FrP) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:2754 (2024-2025)
Innlevert: 30.06.2025
Sendt: 01.07.2025
Besvart: 04.07.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Silje Hjemdal (FrP)

Spørsmål

Silje Hjemdal (FrP): Hvor mange nye omsorgsboliger og sykehjemsplasser er bygget siden 2023, og hva er det konkrete tallet i Vestland fordelt på kommuner?

Begrunnelse

Norges befolkning blir stadig eldre. Det gjør at behovet for omsorgstjenester vil fortsette å øke.
I 2040 er det ifølge SSBs befolkningsframskrivinger forventet å være 463 000 personer
som er eldre enn 80 år, til sammenligning med 256 000 personer i 2024. På sine egne nettsider skrives følgende;
"De siste 10 årene har vi sett en sterk vekst i antallet personer i aldersgruppen 67-79 år, og veksten er forventet å fortsette til omkring 2040-årene. Etter hvert som disse personene blir eldre, vil det også bli en sterk befolkningsøkning i de eldste aldersgruppene, først i aldersgruppen 80-89 år, og deretter for personer som er 90 år eller eldre.
En nesten dobling i antallet eldre personer vil føre til at flere trenger omsorgstjenester, og at det blir behov for flere ansatte innen helse- og omsorgstjenesten. "
Det betyr at det vil være et stort behov for bl.a. omsorgsboliger og sykehjemsplasser.

Jan Christian Vestre (A)

Svar

Jan Christian Vestre:

Svaret i pdf-format