Skriftlig spørsmål fra Rasmus Hansson (MDG) til energiministeren

Dokument nr. 15:2650 (2024-2025)
Innlevert: 25.06.2025
Sendt: 25.06.2025
Besvart: 26.06.2025 av energiminister Terje Aasland

Rasmus Hansson (MDG)

Spørsmål

Rasmus Hansson (MDG): Hvorfor ble fire dokumenter fra Wiersholm som ble mottatt av Energidepartementet 20. februar, 28. februar, 19. mars og 28. april ikke fortløpende ført inn i postjournalen, men først publisert i journalen 6. juni?

Begrunnelse

Dokumentene det gjelder omhandler om forslaget om ny lov om Norgespris og strømstønad til husholdninger er innenfor EØS-retten. Andre anerkjente advokatfirmaer har stilt spørsmål ved om lovforslaget er innenfor EØS-retten, og om Norgespris må notifiseres av ESA som statsstøtte. Departementet har nektet innsyn i dokumentene fra Wiersholm.

Det bes om at statsråden i sitt svar vurderer departementet sin journalføring opp mot Offentleglova § 10, Arkivlova og Arkivforskriften.

Terje Aasland (A)

Svar

Terje Aasland: I forbindelse med arbeidet med Norgespris innhentet Energidepartementet juridiske vurderinger fra Wiersholm om ulike spørsmål. Dokumentene ble mottatt og vurdert av departementet fortløpende i arbeidet med lov om Norgespris og strømstønad for husholdninger.
Energidepartementet er som et offentlig organ pliktig til å ha et arkiv og journalføre inn- og utgående dokumenter. De ovennevnte dokumentene ble journalført som inngående dokumenter. På grunn av høy arbeidsbelastning ble dokumentene journalført noe senere enn normal praksis i departementet.