Skriftlig spørsmål fra Rasmus Hansson (MDG) til klima- og miljøministeren

Dokument nr. 15:2575 (2024-2025)
Innlevert: 19.06.2025
Sendt: 20.06.2025
Til behandling

Rasmus Hansson (MDG)

Spørsmål

Rasmus Hansson (MDG): Vil statsråden sikre at informasjon om både operasjonell praksis og data knyttet til nye krav til registrering av bruk av antigroemiddel blir gjort tilgjengelig for forskere og allmennheten i offentlige registre?

Begrunnelse

I Risikorapport norsk fiskeoppdrett 2025 beskriver Havforskningsinstituttet bruken av antigroemidler i havbruksnæringen. Miljøgiften kobber fases nå ut i næringen, men Havforskningsinstituttets “Risikorapport norsk fiskeoppdrett 2025” beskriver en stor økning i bruken av PFAS-stoffet Tralopyril. Jf. Statsrådens svar på mitt spørsmål i Dokument nr. 15:1936 (2024-2025) går godkjenningsperioden for bruk av Tralopyril ut i 2027 og stoffet er for øyeblikket til vurdering hos Miljødirektoratet.

I den nylig behandlede Havbruksmeldingen (Meld. St. 24) var det lite omtale av havbruksnæringens impregnering av merder. Bruken av impregneringsstoffer i havbruksnæringen utgjør store volumer av potensielt miljøskadelige stoffer. Det vises i denne sammenheng til Miljøpartiet De Grønnes forslag under Stortingets behandling av saken, om at impregneringsmidler til merder og andre formål i havbruksnæringen skal ha avklart dokumentasjon av miljø- og helseeffekter og nedbrytingsprodukter før de tillates brukt.

I den tidligere nevnte rapporten fra HI beskrives det et behov for bedre oversikt over forbruket av antigroemidler i havbruksnæringen:

Mer informasjon om operasjonell praksis som gjelder spyling og hvilke antigroemidler som er i bruk på den enkelte lokaliteten i hvert produksjonsområde vil være avgjørende for å styrke kunnskapen og dermed redusere usikkerheten i analysen. En bedre oversikt over forbruk og driftspraksis gjør også at forvaltningen kan rette tiltakene inn mot de områdene der kobber antas å ha den største påvirkningen. Målrettede tiltak vil bidra til å redusere risikoen for tap av sårbare arter ved bruk av kobber og andre stoffer i fiskeoppdrett. Bruk av antigroemiddel må registreres etter ny akvakulturforskrift som trer i kraft fra februar 2026, men det mangler retningslinjer for å registrere slik bruk i offentlige registre slik at vi får tilgang til data.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig