Skriftlig spørsmål fra Marian Hussein (SV) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:1915 (2024-2025)
Innlevert: 09.04.2025
Sendt: 10.04.2025
Besvart: 28.04.2025 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Marian Hussein (SV)

Spørsmål

Marian Hussein (SV): Er det mulig å få anslag på hva det vil koste å innføre gratis tog for pensjonister utenom rushtiden?

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: Representanten etterspør kostnadene ved å innføre gratis reiser med tog utenom rushtid for personer over 67 år.
Kostnadene er grovt beregnet til om lag 300 millioner 2025-kroner årlig dersom ordningen teoretisk sett kun gjelder tog utenfor takstsamarbeidsområdene. Det er imidlertid lite realistisk å begrense tiltaket til tog utenfor takstsamarbeidsområdene, da dette kan omgås ved å kjøpe billetter som starter eller slutter utenfor takstsamarbeidsområdet. For eksempel kan den reisende kjøpe en billett fra Oslo S til Drammen, som ligger utenfor takstsamarbeidsområdet, selv om den reisende kun skal til Asker, og reisen vil da være gratis. Dersom også reiser med tog innenfor takstsamarbeidsområdene inkluderes, øker kostnadene med om lag 50 millioner kroner, til totalt 350 millioner kroner per år. Beregningene er beheftet med stor usikkerhet og bygger på grove anslag. Kostnader og effekter må derfor kvalitetssikres nærmere før et eventuelt tiltak iverksettes.
Det er en målsetning at det er enkelt å reise kollektivt. Ett viktig tiltak for å gjøre kollektivreisen enkel for de reisende, er å ha lik pris på ulike kollektivmidler og billetter som gjelder på tvers av kollektivslag. Vi har derfor i de store byområdene takstsamarbeidsavtaler mellom staten og fylkeskommunene som sikrer disse godene. Å innføre gratis reise med kun tog vil innebære ulike priser for tog og annen kollektivtransport i takstsamarbeidsområdene, og bryter dermed med prinsippet om lik pris. Det utfordrer også dagens organisering, hvor fylkeskommunene har takstmyndighet for kollektivtransporten foruten om tog. Tiltaket kan, pga. dagens organisering og inngåtte avtaler, ikke gjennomføres uten en dialog og enighet med berørte fylker og togoperatører og en etablering av kompensasjonsordninger for fylker og togoperatører.