Skriftlig spørsmål fra Åslaug Sem-Jacobsen (Sp) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:1685 (2024-2025)
Innlevert: 20.03.2025
Sendt: 21.03.2025
Til behandling

Åslaug Sem-Jacobsen (Sp)

Spørsmål

Åslaug Sem-Jacobsen (Sp): I mars i fjor ga Kriminalomsorgsdirektoratet og Statsbygg ut en rapport der de anbefaler å legge ned fengslet i Kragerø. Tidligere justisminister Emilie Enger Mehl har sagt at det er uaktuelt å legge ned fengsler uten at det er bygget nye.
Vil justis- og beredskapsministeren følge opp Mehl sin garanti og garantere at Kragerø fengsel ikke vil bli lagt ned?

Begrunnelse

I rapporten fra Kriminalomsorgsdirektoratet og Statsbygg fra mars i fjor, anbefales det å legge ned en rekke fengsel inkludert fengselet i Kragerø på grunn av bygningenes alder, vedlikeholdsbehov og begrenset kapasitet. Rapporten peker på at det vil være mer kostnadseffektivt å bygge nye, moderne fengsler som kan tilby bedre sikkerhet og fasiliteter for rehabilitering.
Senterpartiet er imidlertid bekymret for at nedleggelse av disse fengslene vil føre til tap av viktige soningsplasser og svekke det lokale tilbudet. Små fengsler som det i Kragerø spiller en viktig rolle i å tilby et mer personlig og lokalt forankret soningstilbud, som kan være gunstig for rehabilitering og tilbakeføring til samfunnet.
Tidligere justisminister Emilie Enger Mehl har derfor slått fast at det er uaktuelt å legge ned fengsler uten at det er bygget nye. Det er derfor viktig å få en avklaring fra nåværende justis- og beredskapsminister om denne garantien fortsatt gjelder, og om statsråden kan bekrefte at Kragerø fengsel vil bli bevart.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig