Grunde Almeland (V): Vil statsråden pålegge Lotteri- og Stiftelsestilsynet å uttømme mindre inngripende virkemidler før de fatter vedtak om DNS-blokkering av nettsider som tilbyr pengespill?
Begrunnelse
DNS-blokkering av nettsider er et alvorlig inngrep i norske borgeres rett til å søke informasjon på internett og det er et inngrep i selskapers rett til å tilby en tjeneste til norske brukere. Det er derfor svært viktig at DNS-blokkering ikke skjer uten at de formelle reglene er fulgt, blant annet at selskapene som rammes av DNS-blokkering får mulighet til å imøtegå grunnlaget for vedtaket på en tilfredsstillende måte og at det forsetas en forholdsmessighetsvurdering av hvert enkelt vedtak.
Det har hele tiden vært en forutsetning for å kunne gjennomføre DNS-blokkering at forholdsmessighetsprinsippet fortsatt er gjeldende og at selskapene kan utøve sin rett til kontradiksjon, slik det er uttrykt i Prop 6 L (2023-2024) på s. 5. Her er man også tydelig på hva som er lovlig fremgangsmåte til myndighetene, samt understreker retten til kontradiksjon.
Lotteri- og Stiftelsestilsynets skriver på sine hjemmesider skriver at de har sendt forhåndsvarsel til internettilbydere om at de vurderer DNS-blokkering av rundt 70 ulike nettsider. I nettsaken fremgår det også at de vil fatte vedtak på om hvilke nettsider som skal blokkeres i løpet av våren.
Jeg har forstått det slik at Lotteri- og Stiftelsesselskapet har sendt forhåndsvarsel om DNS-blokkering uten at det i forkant er gjort forsøk på mindre inngripende tiltak, slik forarbeidene legger opp til. Altså er det flere tilfeller hvor Lotteri- og Stiftelsestilsynet ikke har vært i direkte kontakt med det aktuelle spillselskapet med pålegg om retting eller stans av den aktuelle nettsiden etter pengespilloven § 32, eller at det først er truffet vedtak om tvangsmulkt etter pengespilloven § 33.
Det problematiske ved å gå rett til DNS-blokkering etter pengespilloven § 32a er for det første at selskapene da ikke får noen konkret tilbakemelding fra Lotteri- og Stiftelsestilsynet på hvilke faktiske forhold som tilsier at de operer i strid med norsk lov, med den følgen at de heller ikke får kontradiksjon og mulighet til å rette nettsiden slik at den er i henhold til norsk lov. Statsråden har i tidligere svar til meg den 19.09.2024, vært tydelig på at også grundig forholdsmessighetsvurdering er noe av det som forventes at Lotteri- og stiftelsestilsynet gjennomfører før en eventuell DNS-blokkering.