Mona Fagerås (SV): Er det bestilt nok nye tog til å møte veksten i togtrafikken og politiske ambisjoner om at flere skal reise med tog i fremtiden?
Begrunnelse
Det er stor politisk enighet og ønske om at flere skal reise miljøvennlig og med tog. Stadig flere velger også toget. I fjor var det 83 millioner togreiser i Norge, som er 5 millioner flere enn i 2023. På drøyt ti år har tallet økt med 30 prosent.
I dag er som kjent mye av togmateriellet på norske skinner gammelt og utslitt. Det er bestilt nye lokaltog, regionaltog og fjerntog som kommer fra 2026-2030. Investeringene vi gjør nå i togmateriell har mye å si for togtilbudet i mange år fremover.
I svar på mitt skriftlige spørsmål Dokument nr. 15:1215 (2024-2025) viser ministeren til at «togene som er kjøpt erstatter gamle tog med nye én mot én», og at «gamle tog etter planen fases ut i samme takt som nye tog fases inn». Gitt veksten og ambisjonene om at flere skal ta toget lurer jeg på hvorvidt det vil være nok materiell til at den positive veksten i togtrafikken kan fortsette også i fremtiden.