Skriftlig spørsmål fra Siv Mossleth (Sp) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:1326 (2024-2025)
Innlevert: 21.02.2025
Sendt: 21.02.2025
Besvart: 28.02.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Siv Mossleth (Sp)

Spørsmål

Siv Mossleth (Sp): Helgelandssykehusets foretaksmøte 3. juli 2024 la til grunn at funksjonsfordelingen mellom de to akuttsykehusene i Sandnessjøen og Mo i Rana skjer på en måte som støtter opp under akuttfunksjonene begge plassene. Det vil gi begge sykehusene bærekraftig drift med tilstrekkelig medisinsk personell.
Mener ministeren at det er mulig for styre i Helse Nord å vedta noe annet enn styret i Helgelandssykehuset, og dermed også gå imot det som er avtalt i foretaksmøtet?

Begrunnelse

Dette er en oppfølging av spørsmålet jeg stilte i spontanspørretimen 19.2. Jeg er kjent med at elleve kommuneleger på Helgeland er bekymret for at folk i Vefsn ikke blir sendt til det nærmeste av de to akuttsykehusene på Helgeland. For å sikre bærekraften ved både akuttsykehuset på Mo og i Sandnessjøen, må pasientvolumet innen generell kirurgi og indremedisin fordeles i tråd med det som ble besluttet i foretaksmøtet i juli. Det vil gi begge sykehusene bærekraftig drift med tilstrekkelig medisinsk personell.
Foretaksmøtet la til grunn at funksjonsfordelingen mellom de to akuttsykehusene skjer på en måte som støtter opp under akuttfunksjonene begge plassene.
Dette ble anerkjent og vedtatt av et flertall i Helgelandssykehuset. Kan det være mulig for styret i Helse Nord å vedta noe annet enn styret i Helgelandssykehuset, og dermed også vedta noe annet en avtalt i foretaksmøtet i juli i fjor.

Jan Christian Vestre (A)

Svar

Jan Christian Vestre: Det er Helse Nord RHF i samarbeid med Helgelandssykehuset HF som har ansvar for å beslutte funksjons- og oppgavefordelingen mellom de to akuttsykehusene, utover de somatiske akuttfunksjonene. Jeg viser i den forbindelse til vedtaket i foretaksmøtet 3. juli i fjor.

«Foretaksmøtet godkjenner at tjenestetilbudet i Helgelandsykehuset HF skal basere seg på en modell med ett sykehus, der lokalisasjonene Mo i Rana og Sandnessjøen er akuttsykehus. Funksjons- og oppgavedelingen ut over somatiske akuttfunksjoner, inkludert tilbudene ved lokalisasjonene i Mosjøen og DMS i Brønnøysund, besluttes av Helse Nord RHF i samarbeid med Helgelandsykehuset HF. Det skal være tilstedeværelse fra ledelsen ved alle lokalisasjoner.
Foretaksmøtet legger til grunn videreføring av fødeavdeling i både Sandnessjøen og Mo i Rana, i tråd med føringene i Nasjonal helse- og samhandlingsplan.»

Som representanten viser til, la jeg i mine vurderinger til grunn at funksjonsfordelingen mellom de to akuttsykehusene skulle skje på en måte som støtter opp under akutt-funksjonene og en bærekraftig og framtidsrettet drift begge steder. Det ble her også lagt vekt på at fordelingen av oppgaver mellom de fire tjenestestedene skulle legge til rette for økt samarbeid mellom primærhelsetjenesten og spesialisthelsetjenesten og gi gode og attraktive fagmiljøer slik at alle lokalisasjonene Mo i Rana, Sandnessjøen, Mosjøen og Brønnøysund har helsetjenester av høy kvalitet i årene framover til det beste for innbyggerne. Samtidig viste jeg til at Helgelandssykehuset HF har store utfordringer i driften og må gjennomføre tiltak for å sikre en økonomisk forsvarlig drift.
Situasjonen i Helse Nord og i Helgelandssykehuset er utfordrende. Helse Nord RHF og Helgelandssykehuset HF har ansvar for å sikre en funksjonsfordeling som bidrar til å styrke fagligheten og kvaliteten i pasienttilbudet. Samtidig har Helse Nord RHF og Helgelandssykehuset HF ansvar for å legge opp til en drift som sikrer faglig bærekraft innenfor økonomiske rammer. Mangelen på helsepersonell er den største utfordringen framover, og det er viktig med løsninger hvor det personellet vi har brukes på en god måte. Her er det flere hensyn som må avveies mot hverandre når styret i Helse Nord RHF etter planen avgjør saken 14. mars.