Skriftlig spørsmål fra Aleksander Stokkebø (H) til arbeids- og inkluderingsministeren

Dokument nr. 15:1233 (2024-2025)
Innlevert: 14.02.2025
Sendt: 14.02.2025
Besvart: 19.02.2025 av arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna

Aleksander Stokkebø (H)

Spørsmål

Aleksander Stokkebø (H): Jeg viser til den gjennomførte høringen om "endringer i arbeidsmiljøloven - gjennomgang av Arbeidstilsynets virkemidler og forslag til nye hjemler". Det er nå gått lang tid siden Stortinget ba om grep for å styrke tilsynets verktøykasse i møte med arbeidslivskriminaliteten.
Når vil regjeringen legge frem sin sak for Stortinget, slik at man får gitt Arbeidstilsynet oppdaterte hjemler?

Begrunnelse

Jeg viser til den gjennomførte høringen om "endringer i arbeidsmiljøloven - gjennomgang av Arbeidstilsynets virkemidler og forslag til nye hjemler". Det er nå gått lang tid siden Stortinget ba om grep for å styrke tilsynets verktøykasse i møte med arbeidslivskriminalitet. Jeg ønsker å be om status på dette arbeidet.

Tonje Brenna (A)

Svar

Tonje Brenna: Regjeringen tar sikte på å legge frem lovproposisjon til Stortinget, som følger opp høringen om Arbeidstilsynets virkemidler, så raskt som mulig. .