Sylvi Listhaug (FrP): Er helseministeren tilfreds med Helse Møre og Romsdal sin oppfølging av arbeidet med å nå ventetidsløftet, og hvis ikke, hvilke tiltak vil statsråden sette inn for at helseforetaket når målene om reduserte ventetider?
Begrunnelse
Helseministeren har i sitt ventetidsløfte lovet at ventetidene skal markant ned. Dette har skapt store forventninger blant pasienter som har behov for behandling. Reduserte ventetider er viktig for den enkelte sin livskvalitet og samfunnet sitt behov for at folk er friske og fungerende i utdanning og jobb.
De siste trafikklystallene for Helse Møre og Romsdal HF viser at foretaket fortsatt har de lengste ventetidene innen somatikk, psykisk helse barn/ungdom, psykisk helse voksen og totalt for alle fagområder. Særlig krevende er situasjonen for psykisk helse barn/ungdom der ventetiden er den doble av målsetningen på 35 dager. På tross av helseministeren sine lovnader om markant nedgang i ventetider og pragmatisk bruk av private aktører, er det ikke tegn til dette i Helse Møre og Romsdal HF. I stedet brukes penger på overtid og innleid arbeidskraft i offentlig regi.
Ifølge ledelsens rapport til styremøte 29. januar i Helse Møre og Romsdal HF økte kostnadene til innleie av arbeidskraft innen psykisk helsevern med 29 millioner kroner (fra 15 til 44 millioner) fra 2023 til 2024, mens private leverandører har ubenyttet kapasitet og kompetanse. Dette bidrar ikke til stabilitet og robusthet i behandlingstilbudet i regionen.