Liv Kari Eskeland (H): Viser til sak på nrk.no, 3. februar: "Mange norske tog er svært gamle: -Det får jo en veldig vond kundekonsekvens". I saken uttaler Norske Tog seg om at Norge bør kjøpe enda flere tog.
Har Samferdselsdepartementet, basert på det Risan sier i saken, fått faglig råd fra Norske Tog om å kjøpe flere tog, og hva er ev. grunnen til at disse faglige rådene ikke er fulgt opp?
Begrunnelse
Mange tog kjøre med færre togsett enn planlagt. Forklaringen har vært at mange tog ble ødelagt i fjor vinter. Disse har stått i lang kø for å bli reparert og vi må basere oss på mer enkeltsett enn ønsket også framover.
I denne saken https://www.nrk.no/norge/gamle-tog-gir-store-konsekvenser-for-passasjerene-1.17234747 sier Øystein Risan, som er direktør i Norske Tog at vi har for få tog. Han sier også følgende:
"Nå har vi fått lov til å kjøpe 55 nye lokale regiontog og 17 fjerntog. Vi kunne nok kjøpt like mange i tillegg for å være sikker på at vi hadde nok for å ta veksten.
– Vi ser at folk vil reise mer og bruke toget, og da tror jeg vi trenger disse togene òg."