Siv Mossleth (Sp): Kortest mulig reisetid til nærmeste PCI-senter er viktig fordi hjertemuskelen dør minutt for minutt ved et infarkt. Ingen hjerteinfarktpasienter fra Salten får behandling i tide dersom PCI-Bodø er stengt. 95 % av pasientene får behandling i tide når laboratoriet i Bodø er åpent. Å la pasienter få lang transport og forsinket behandling, når et PCI-tilbud allerede finnes nærmere, strider mot prinsippet om likeverdig helsehjelp.
Hva kan statsråden gjøre for at 95 % av pasientene i Salten får PCI-behandling i tide døgnet rundt?
Begrunnelse
Rundt halvparten av pasienter med alvorlig tidskritisk hjerteinfarkt kan få trombolyse («plumbo») og man kjøper seg litt tid før endelig PCI behandling må utføres. Hos den halvparten som ikke kan få trombolyse eller hos de ca 30% som har mangelfull effekt av trombolyse har man ikke ekstra tid. Disse må til et PCI senter så raskt som mulig og for hvert minutt som går forverres prognosen for disse pasientene, selv om de overlever.
Helse Nords akuttmedisinske strategi for de akutte hjerteinfarktpasientene virker etter uttalelser fra adm 18.12. å være at istedenfor å bruke penger på et døgnåpent PCI tilbud til Nordlands befolkning er det to forhold det skal satses mer på:
1. At flere får trombolyse
2. Mer penger til rehabilitering av hjerteinfarktpasientene, altså etter at skaden er skjedd