Sofie Marhaug (R): Kan Nordhordland miste sin status som UNESCOs første biosfæreområde i Norge, dersom området utsettes for betydelige nye arealendringer?
Begrunnelse
I disse dager planlegger Statnett å bygge kraftlinjer mellom Samnanger og Øygarden, tvers igjennom blant annet Nordhordland. Det har allerede kommet en rekke negative høringsinnspill fra både berørte kommuner, organisasjoner og lokalbefolkning.
Nordhordland er som kjent pekt ut som UNESCOs første biosfæreområde i Norge, nettopp på grunn av hvordan innbyggerne har tatt vare på sitt økosystem. Dette er ikke omtalt eller vurdert i Statnetts melding «Ny 240 kV forbindelse Samnanger-Øygarden».
Det kan være interessant å få miljøministerens vurdering av status som biosfæreområde, og om denne kan trues av betydelige arealendringer.