Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Løse forslag til saken

Dokument 8:284 S (2025-2026), Innst. 357 S (2025-2026)

  • Forslag nr. 1 fra Pollestad, Geir på vegne av Senterpartiet


    Stortinget ber regjeringen legge til rette for salg av Haugesund Lufthavn Karmøy, herunder flyplassens infrastruktur og tilhørende arealer. Følgende hensyn skal ivaretas ved et eventuelt salg:
    - Nasjonale sikkerhetsinteresser ivaretas
    - Lufthavnens funksjon som beredskapsressurs opprettholdes
    - Statlig forkjøpsrett dersom lufthavnen eller tilhørende arealer skulle bli forsøkt videresolgt.
    - Klausul om at eiendommen(e) kun kan benyttes til luftfartsformål.
    - Offentlig eierandel i ny eierkonstellasjon skal være minst 35 %
    - Kjøper må legge frem en realistisk gjennomføringsplan for drift og vedlikehold av flyplassen for minst fem år før overtakelse. Det kan ikke budsjetteres med, eller legges inn forutsetninger om statlig støtte.
    -Salgsprosessen skal ikke føre til driftsavbrudd ved lufthavnen.
    Dersom de ovenfor nevnte hensyn ikke blir tilstrekkelig hensyntatt i en eventuell avtale om salg, overtar Avinor driften av Haugesund Lufthavn Karmøy.

    Forslag nr. 2 fra Blikra, Jone på vegne av Arbeiderpartiet


    Stortinget ber regjeringen om å legge til rette for fortsatt drift ved Haugesund Lufthavn Karmøy.
    Skulle tilretteleggelsen for salg og Stortingets forutsetninger for dette føre til risiko for driftsavbrudd ved lufthavna, ber Stortinget regjeringen å vurdere om den situasjonen er et selvstendig grunnlag for å avbryte en eventuell salgsprosess.