Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Helse- og omsorgsdepartementet fremmer i proposisjonen forslag om endringer i pasient- og brukerrettighetsloven § 3-1 femte ledd. Forslaget innebærer en presisering av retten til å ha med selvvalgte støttepersoner når det ytes helse- og omsorgstjenester. Forslaget klargjør at pasienter og brukere har rett til å ha andre personer til stede ved undersøkelse og behandling, og at det bare kan gjøres unntak fra denne retten dersom det er nødvendig for å kunne gjennomføre tjenesteytingen på en forsvarlig måte.
Formålet med forslaget er både å styrke pasientsikkerheten og å gi helsepersonell og virksomhetene klarere retningslinjer for hvordan lovbestemmelsen skal forstås og praktiseres. Forslaget gjelder helse- og omsorgstjenester generelt og er ikke avgrenset til bare å gjelde tjenester som ytes under svangerskap og fødsel og i barseltiden. Forslaget er en videreføring av gjeldende rett.
Departementet foreslår i tillegg å lovfeste plikten som helsepersonell og virksomheter som yter helse- og omsorgstjenester, har til å sørge for at retten til medvirkning ved gjennomføring av helse- og omsorgstjenester blir oppfylt. I proposisjonen foreslås det derfor endringer i spesialisthelsetjenesteloven, helsepersonelloven og helse- og omsorgstjenesteloven. Endringene innebærer ingen nye plikter utover allerede etablert praksis og lovfester gjeldende rett.
Forslaget innebærer en klarere lovregulering av allerede gjeldende rettigheter og plikter, og departementet legger derfor til grunn at det ikke vil ha nevneverdige økonomiske eller administrative konsekvenser. En tydeligere rett, kombinert med lovfesting av en tilsvarende plikt, må følges opp i virksomhetene, men lovforslagene krever ikke i seg selv mer praktisk tilrettelegging enn det som kreves i dag. Departementet skriver at det likevel kan være grunn til å anta at en tydeliggjøring av retten vil føre til at flere pasienter og brukere blir kjent med og benytter seg av retten. Dette kan igjen føre til flere klager på avslag på å ha med seg andre personer, noe som kan medføre merarbeid og økt tidsbruk for helsepersonell og virksomheter. Eventuelle merkostnader som følge av lovendringene må dekkes innenfor gjeldende rammer.