1. Innledning

Kontroll- og konstitusjonskomiteen fremlegger med dette forslag om å nedsette en granskingskommisjon, jf. Stortingets forretningsorden § 19 annet ledd annet punktum.

I slutten av januar 2026 offentliggjorde det amerikanske justisdepartementet en betydelig mengde dokumenter og informasjon vedrørende den nå avdøde amerikanske statsborgeren Jeffrey Epstein. Dokumentene og informasjonen stammer blant annet fra amerikanske myndigheters politietterforskning, samt fra straffesaker og sivile søksmål i USA. I det offentliggjorte materialet har det fremkommet opplysninger om personer med nåværende eller tidligere tilknytning til regjeringen og forvaltningen, som gir grunnlag for nærmere undersøkelser av flere potensielt svært alvorlige forhold.

Det følger av Stortingets forretningsorden § 19 første ledd at Stortinget kan nedsette en granskingskommisjon for å klarlegge eller vurdere et tidligere faktisk begivenhetsforløp. Av samme paragrafs femte ledd følger det at en granskingskommisjon skal bestå av personer med «nødvendig faglig kompetanse og integritet», og at granskingskommisjonen utfører sitt verv «selvstendig og uavhengig av Stortinget.»

Siden 1883 har Stortinget oppnevnt i alt åtte granskingskommisjoner. En stortingsoppnevnt granskingskommisjon er et ekstraordinært virkemiddel som kun bør benyttes helt unntaksvis, der det ikke er andre hensiktsmessige fremgangsmåter for å klarlegge et tidligere forhold. Praksis viser at Stortinget blant annet har oppnevnt granskingskommisjoner for å undersøke alvorlige forhold med nær tilknytning til regjeringen og departementene, for å sikre at granskingen kan gjennomføres med nødvendig avstand og institusjonell uavhengighet.

Det er Stortinget som fastsetter granskingskommisjonens mandat og de generelle saksbehandlingsreglene for granskingsarbeidet. Utover bestemmelsen i Stortingets forretningsorden § 19, som fastsetter enkelte utgangspunkter og gir føringer for hva som bør vurderes ved oppnevningen av en granskingskommisjon, gjelder det ikke noe generelt regelverk for parlamentariske granskingskommisjoner. Bakgrunnen for dette er blant annet at en parlamentarisk granskingskommisjon må innrettes spesifikt og konkret for det aktuelle granskingsarbeidet.