Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Staten og KS forhandlar med Den norske legeforeningen, Norsk Psykologforening og dei tre fysioterapeutorganisasjonane Norsk Fysioterapeutforbund, Norsk Manuellterapeutforening og Privatpraktiserende Fysioterapeuters Forbund om endringar i basistilskot, driftstilskot og folketrygdrefusjonar for legehjelp, psykologhjelp og fysioterapi som sikrar desse gruppene inntektsauke. I denne proposisjonen vert det fremja nødvendige løyvingsendringar som følgje av inngåtte avtaler med organisasjonane.
Basistilskot, driftstilskot og takstar for legar, psykologar og fysioterapeutar blir fastsette for perioden 1. juli til 30. juni påfølgjande år.
Det vert gjort framlegg om å auke posten med 236,7 mill. kroner. Basistilskotets del av finansieringa av fastlegane skal aukast frå 1. juli 2025. Det er kommunane som utbetalar basistilskotet, og rammetilskotet til kommunane skal aukast med 236,7 mill. kroner for å finansiera dette i staden for at posten for refusjonar mv. for legane vert tilført desse midlane.
Avtala med legeforeininga medfører ein auke i honorarinntekta til avtalespesialistane tilsvarande 5,14 pst. Dette gjev ein auke i folketrygdas utgifter til refusjonar mv. til legane på 96,5 mill. kroner i 2025.
Avtala med psykologforeininga medfører ein auke i honorarinntekta til psykologane tilsvarande 3,6 pst. Dette gjev ein auke i folketrygdas utgifter til refusjonar mv. til psykologane på 10,5 mill. kroner i 2025.
Avtala med legeforeininga medfører ein auke i honorarinntekta til fastlegane tilsvarande 0,3 pst. Dette gjev ein auke i folketrygdas utgifter til refusjonar mv. til legane på 65 mill. kroner i 2025.
Avtala med fysioterapiorganisasjonane medfører ein auke i honorarinntekta til fysioterapeutane tilsvarande 5,6 pst. Dette gjev ein auke i folketrygdas utgifter til refusjonar mv. til fysioterapeutane på 91,5 mill. kroner i 2025.